06 Şubat 2017

Yerli Otomobil İçin Hedef 2019 Mart Ayı

Yerli Otomobil İçin Hedef 2019 Mart Ayı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Bakan Özlü, sanayide tahmini büyüme rakamlarına ilişkin, “Şimdi ilk 3 çeyrekte baktığımızda, birinci çeyrekte büyüme vardı, üçüncüde bir daralma oldu, ben son çeyrekte büyüme bekliyorum. Hatta bunun ilk işaretleri dünkü açıklanan ihracat rakamları olumlu çıktı biliyorsunuz. O bakımdan 4’üncü çeyrekte bir büyüme bekliyoruz sanayi bakımından. Toplamda da 2016 için yüzde 3’ler mertebesinde bir büyüme bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yerli otomobil konusuna değinen Bakan Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biliyorsunuz yerli otomobil çalışması TÜBİTAK bünyesinde başladı, TÜBİTAK belli bir mesafe kat etti. Ancak bilindiği gibi otomobil konusu aslına ticari ağırlığı daha fazla olan bir konu, teknolojiden ziyade ticari ağırlığı daha fazla olan bir konu. Biz burada iş modeli konusunda bir çalışma yaptık. Yeni bir iş modeli belirledik, burada özel sektörün önde olduğu, devletin desteklediği bir model söz konusu. Yeni iş modeline göre inşallah önümüzdeki günlerde yeni modelle birlikte bu çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye kendi otomobilini tasarlama, bir marka oluşturma noktasında iddialı, bundan vazgeçmeyeceğiz. Ama iş modelinde bir düzenleme yapıyoruz, bu da özel sektörün önde olduğu, devletin destek verdiği bir model olacak.”

Bakan Özlü, 3 ila 5 arasında bir firmanın iş birliği ile çalışmaları gerçekleşeceğini anımsatarak, aracın teknik yapısına ilişkin, “Otomobil dediğimiz konu tek marka, tek model değil tabi ki, çok sayıda modelin olacağı bir markadan bahsediyoruz. Burada esas konu, Türkiye’nin kendi markasını ortaya koyması, çıkartması, yoksa biz otomobil üretiyoruz. Türkiye’de bakın geçen sene yaklaşık 1,5 milyona yakın otomobil üretildi ve bunların da yüzde 70’in üzerinde yurt dışına ihracatı yapıldı. Dolayısıyla bizim amacımız, bir yerli otomobil üretmekten ziyade yerli bir marka oluşturmak. Bunun için de bir ticari taksi modeli düşünüyoruz, ticari taksi modeliyle başlayıp daha sonraki A segmenti, B segmenti, C segmenti büyümeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ 2019 YILIDIR”

Yerli otomobilin üretim aşaması için öngörülen hedefin şimdilik 2019 yılı olduğunu kaydeden Bakan Özlü, “Şimdi hedefimiz 2019, 2019’un Mart’ına yetiştirebilmek. Bu tabi firmalarımızın performansına bağlı, onların birbirleriyle entegre olması bağlı, altyapıyı kurmalarına bağlı. Fakat bizim hedefimiz 2019 yılıdır” açıklamasında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ