20 Mart 2018

Yeddi Levin Sepetini Başkan Tonguç’a Verdiler

Yeddi Levin Sepetini Başkan Tonguç’a Verdiler

Baharın gelişi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı kutlamaları kapsamında Iğdırlı aile geleneksel olarak her yıl ailesinden birisine vermek üzere hazırladığı sepeti bu yıl AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç’a verdi. Manisa’da yaşayan Iğdırlı aile, “Manisa’da ailemiz olarak gördüğümüz kişi Ahmet Tonguç olduğu için bu yıl sepetimizi kendisine getirdik” dedi.

Her yıl “yeni yılın başlangıcı”, “baharın müjdecisi” ve “doğa bayramı” olarak kabul gören ve bilinen tarihi 18 asırdan fazla olan Nevruz Bayramı dolayısıyla Şehzadeler İlçesinde yaşayan Iğdırlı aile, her yıl ailelerinden bir kişiye vermek üzere hazırladıkları ve içerisinde 7 çeşit çerez, şeker, mevye, soğan kabuğundan boyadıkları kırmızı yumurtaların bulunduğu “yeddi levin” adı verilen sepeti bu yıl Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç’a hediye etti.

Başkan Tonguç’tan birlik beraberlik vurgusu

Nevruzun tam bir bayram şeklinde kutlanması gerektiğini belirten AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, “Nevruz, kardeşliğin, dayanışmanın, doğa sevgisi ve yaşama sevincinin, hayata ve birbirimize yeni bir umutla sarılmanın sembolüdür. Bugün Iğdırlı ailemiz bizleri ziyaret ederek geleneksel olarak hazırladıkları sepeti bize hediye etti. Biz Türkiye olarak, müslüman ailemi olarak 7’den 70’e bir aileyiz. Bugün burada yaşadığımız tablo bunun çok güzel bir örneğidir. Asırlardır sevinçte ve kederde birlikte hareket eden aziz milletimizin, kıymetli Şehzadeler hemşehrilerimizin Nevruz Bayramı’nı tebrik ediyorum. Birlik beraberliğimizin daim olmasını diliyorum. Duyarlılıklarından dolayı ailemize teşekkür ediyorum.”

“Manisa’da ailemiz gibi bildiğimiz Ahmet Tonguç’a getirdik”

Ziyarete gelen aile bireylerinden Ahmet Ali İpekçi, Sakine İpekçi ve Masume Oluz katıldı. Ziyaretin nedeniyle ilgili açıklama yapan Ali İpekçi, Manisa’da ailelerinin olmadığını buna bağlı olarakta yakın gördükleri ve kendisini ailesinden gibi bildikleri Başkan Tonguç’a “yeddi levin” sepeti vermelerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu: “Nevruz için çarşıya gideriz, 7 çeşit meyve, ceviz, fındık, fıstık, leblebi, üzüm, Antep fıstığı ve şekerleme alıyoruz. Ayrıca hamur işi yaparız. Yumurtaları samanla kaynatıp sarı, soğan kabuğuyla kaynatıp kırmızı rengi almasını sağlarız. Beyaz yumurtalar da çocuklarımız, çeşitli desenlerle boyarlar. Sonra bunları ailemizden birisine vermek için pay edip tepsilere koyuyoruz. Ancak bizim bütün ailemiz Iğdır’da olduğu için bu geleneksel etkinliğimizi bozmuyor ve kendimize Manisa’da en yakın gördüğümüz, ailemiz gibi bildiğimiz Sayın Ahmet Tonguç başkanımıza getirdik. Bugün güzel gündür, bugün Nevruz Bayramı’nın ilk günüdür, baharın gelişidir. Nevruz Bayramı dediğimiz budur. Dedelerimizin dedelerinden kalmıştır, her zaman böyle kutluyoruz. Başkanımız Ahmet Tonguç’un da bizim geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ