28 Mart 2018

Vali Güvençer Yeni Müze İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Vali Güvençer Yeni Müze İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilerek inşaatına başlanan Manisa Yeni Müze inşaatında inceleme yaptı.

Güçtaş&Kale Restorasyon İş Ortaklığı tarafından yapımı süren inşaat hakkında firma sahibi Berk Erdemir inşaattaki inceleme sırasında Vali Güvençer’e bilgi verdi.

Erdemir, şunları söyledi: “Manisa yeni müzenin inşa edilmesi teşhir tanzim ve çevre düzenleme çalışmalarına yönelik projeleri tamamlanmış, 28.11.2017 tarihinde ihalesi yapılan işin 22.01.2018 tarihinde sözleşmesi yapılarak 29.01.2018 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Manisa ili, Yunusemre ilçesi, Tevfikiye Mahallesi tapunun 965 ada, 13 parselinde kayıtlı yaklaşık 10.000 m2 taşınmaz üzerinde yapılması planlanan müze yapısı zemin, birinci ve asma kattan oluşmaktadır. Müzenin toplam kapalı alanı yaklaşık 7.600 m2; sergileme alanı 2.392 m2 ve depo alanları ise 1.240 m2 dir. Zemin katta giriş holü, mağaza, kafeterya, güvenlik odası, çocuk oyun atölyesi, çok amaçlı salon, geçici ve kalıcı sergi salonları, teknik hacimler, depo ve sığınak; birinci katta ise sergi holü, yönetim birimleri ve depo mekanları; asma katta ise teknik hacimler ve depolama birimleri yer almaktadır. Dış cephe kaplaması olarak doğal taş ve corten (paslandırılmış çelik ) kullanılacak.”

Müzenin, çağdaş müzecilik anlayışı ile müze yapısında sergileme alanları ziyaretçi açısından katılımcı interaktif yaklaşım ile tasarlandığını belirten Erdemir, “Zemin katta arkeolojik eserler, birinci katta ise arkeolojik ve etnografik eserler sergi alanları oluşturulmuştur. Müze sergileme sistemleri eserlerin uygun ve güvenli koşullarda sergilenmesini sağlayan merkezi kilit sistemli, nem sıcaklık dengesi ayarlanmış vitrin sistemleri olarak planlanmıştır. Sergilemeler tematik sergilemeye destek veren filmler ve interaktif uygulamalar ile desteklenmiştir. Sözleşme bedeli 20 milyon 300 bin TL olan inşaatın, 3.600 m2 bina oturum alanı, 3.300 m2 çevre düzenlemesi alanı bulunuyor. Müzenin 18.01.2020 tarihinde hizmete açılması planlanmaktadır” diye konuştu.

Vali Güvençer, Manisa Yeni Müzesi inşaatının tamamlanıp hizmete girmesiyle Manisa’nın önemli bir ihtiyacının giderilmiş olacağını belirterek, çalışmalarında başarılar diledi.

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ