09 Nisan 2018

Ulupark Tam Otomasyonlu Otopark Açıklaması

Ulupark Tam Otomasyonlu Otopark Açıklaması

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Ulupark içindeki mevcut otoparkın yerine yapılması planlanan tam otomasyonlu otopark projesiyle ilgili 2. İdare Mahkemesi’nin kararı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Açıklamada hukuki sürecin devam ettiği ve yürütmeyi durdurma kararı aldıran iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

İşte o açıklama;
“Manisa Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılmak istenen Ulupark Tam Otomatik Otopark Projesi ile ilgili Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin almış olduğu 23.03.2018 tarih ve 2018/88 sayılı yürütmeyi durdurma kararında bahse konu olan iddialar tamamen asılsız ve gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu alana ait mevcut onaylı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarında, sosyal, kültürel alan ve otopark ayrıldığı görülmektedir. Kentimizin otopark ihtiyacını karşılamak için zaten otopark olan alanda sadece 08.08.2017 tarih ve 542 sayılı meclis kararıyla düzenlemeye gidilmiş olup, plan ve plan notlarıyla birlikte karara bağlanmıştır.

İlgili kararda belirtilen;

  1. Ulupark’ta anıt ağacın ve eski bir tonozun bulunduğu iddia edilen alanda tescile esas anıt ağaç veya tonoz vs. kaydı bulunmamakta; ayrıca 23.03.2018 tarih ve 9509 sayılı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararı ile Ulupark alanının tescilinin uygun olmadığına karar verilmiştir. Dolayısıyla Koruma Kurulundan görüş alınmasını gerektirecek bir husus bulunmamaktadır.
  2. Yine aynı kararda bahsedilen yapının muvakkat inşaat ruhsatı ile yapılacağı iddia edilmiştir. Tam otomatik otopark binası, plan ve plan notlarına göre ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun ilgili maddelerine göre inşaat ruhsatına bağlanacaktır. Şu ana kadar muvakkat inşaat ruhsatı kapsamında herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Konu ile ilgili hukuki süreç devam etmekte ve Büyükşehir Belediyemizin girişimleri sürmektedir. Projemizle ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ve alanın otopark alanı olduğu ile ilgili imar planlarını kamuoyuyla paylaşır, bilgi kirliliği oluşturabilecek söylem ve haberlere itibar edilmemesini önemle duyururuz.”

 

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ