10 Nisan 2017

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Uygulaması Ne Durumda ?

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Uygulaması Ne Durumda ?

Milyonlarca araç sahibinin merakla beklediği zorunlu trafik sigortalarına tavan fiyat getirilmesine yönelik uygulama ilk haftada hayal kırıklığı yarattı. Hazine ile sigorta şirketleri arasındaki pazarlık nedeniyle, 1 Nisan itibariyle yürürürlüğe giren tavan fiyat uygulaması fiyatlara yansımadı. Bir çok araç sahibi Nisan ayının ilk haftasında yine yüksek fiyatlarla poliçe kestirmek zorunda kaldı.

ŞİRKETLER İNDİRİM YAPMAK İSTEMİYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Mart ayı içinde zorunlu trafik sigortasına tavan fiyat uygulaması geterdiklerini belirterek, uygulamanın 1 Nisan itibariyle yürürlüğe gireceğini açıkladı. Ancak tavan fiyatlarının açıklanmaması nedeniyle tavan fiyat uygulamada gerçekleşmedi. Yani Nisan ayının ilk haftasında tavan fiyat kararı sadece kağıt üzerinde uygulanmış oldu. Hazine Müsteşarlığı ile trafik sigortasında uygulanacak tavan fiyatlarını kamuoyuna duyurmadı.

Bu durum sigorta şirketlerinin işine geldi. Bir haftalık süre içinde yine yüksek fiyatlar üzerinden poliçe kesilmeye devam edildi. Aracının trafik sigortasını yeniletmek zorunda kalanlara da hiç bir indirim yapılmadı.

Ekonomi kulislerinde indirim oranlarının yüzde 15 ile yüzde 25 arasında gerçekleşeceği konuşuluyor. Bu oranlarda yüzde 100 hatta yüzde 200 artış gösteren sigorta prim bedellerinin yanında çok düşük oranlara karşılık geliyor.

PRİM İADESİNE DİRENİYORLAR

Öte yandan tavan fiyat uygulamasının yürürlüğe girmesi ile birlikte yüksek fiyattan kesilen poliçelerin yenilenmesi ve üzerinin de araç sahiplerine ödenmesi öngrülmüştü. Yine sigorta şirketleri ile yapılan pazarlıklarda şirketler primleri geri ödememek için yoğun çaba gösteriyor. Tavan fiyat uygulamasının sadece yeni poliçelere kapsaması istendi. SGK REHBERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ