28 Mayıs 2017

Taşeron a Kadroda Son Durum

Taşeron a Kadroda Son Durum

Kamuda çalışan yaklaşık 720 bin işçinin merakla beklediği taşeronlara kadro verilmesine yönelik düzenleme, Türk-İş ile hükümet arasında yapılacak pazarlığa kilitlendi. Kamu kurumlarında görev yapan 200 bin işçi için iki yıllık hakları için masaya oturacak olan Türk-İş, taşeronlara kadro verilmesini de gündeme getirecek. Uzlaşma sağlanırsa, taşeron işçilerin kademeli olarak kadroya alınması söz konusu olacak.

Kamuda çalışan taşeron işçiler merakla yeni toplu sözleşme görüşmelerinin yapılmasını bekliyor. İki yıllık toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili sendika TÜRK-İŞ hükümetle masaya oturmaya hazırlanıyor. Görüşmelerin öncesinde önerilerini hükümete sunan TÜRK-İŞ, 2017 yılı için yüzde 18 zam istedi. 2018 yılı için ise enflasyona artı 4 puan zam talep etti. Yine önerilerde işçi maaşlarına iyileştirme talebi içeren maddeler de yer alıyor.

TÜRK-İŞ’in teklifinde kamuda çalışan işçilerin maaşları arasındaki farkın azaltılması talep edilirken, bu anlayışla teklif listesinde maaşı 2 bin 200 TL’nin altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine 400 TL, 2 bin 200 TL ile 2 bin 500 TL arasında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine ise 200 TL iyileştirme yapılması istendi. Sendika; 2 bin 500 TL ile 2 bin 850 TL arasında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine ise 100 TL artış talep etti.

Denge ödeneği olarak bin TL

Hükümete önerilerinde seyyanen zam konusunu da dile getiren TÜRK-İŞ, her yılın beşinci ayı içine bir defaya mahsus olmak üzere denge ödeneği olarak bin TL ödenmesini istedi. Yine sosyal yardım olarak ise 400-500 TL’lik ödeme, yemek parası ve giyim yardımı da talep edildi.

Taşerona kadro verilmesi isteniyor

TÜRK-İŞ toplu sözleşme görüşmelerinde taşeron yanında çalışan binlerce işçinin beklediği kadro konusunu da masaya koyacak. Sendika taşeron işçilere kadro verilmesini şart koşacak. İşyeri, işletme ve işkoluna özgü ücret, iş riski analizi ve çalışma ilişkileri gibi sorunlar da toplu sözleşme kapsamında görüşülecek.

İntibak ve emsal şartları masada

Türk iş söz konusu taleplerle ilgili olarak sözleşmeye, “Kamu kurum ve kuruluşlarından geçiş yapan işçilerin intibak, gittikleri işyerlerindeki benzer işçilerin durumu ve geldikleri işyerlerindeki hizmet yılları emsal alınarak yapılır” maddesinin konulmasını istiyor. Geçici işçilerle ilgili şu hükmün de olması talep edildi: “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan geçici işçiler içinden, kurumunca ihtiyaç duyulanlar daimi işçi kadrolarına geçirilebilirler, hizmetin gerektirdiği süre ile çalıştırılmaya devam edilebilirler ve bu işçilerin gördükleri işler alt işverenlere verilemez.”

Kıdem tazminatı konusunda geri adım atılmayacak

16 Nisan 2017’de gerçekleştirilen referandumun ardından bir kez daha gündeme gelen kıdem tazminatı konusu da yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinin konularından olacak. Hükümet bu konuda hem işçilerin, hem de işverenlerin talebini göz önünde bulundurmak istiyor. İşverenler 1 aylık maaşın 11 günlük kısmına gelen bölümünün kıdem tazminatına konu edilmesini talep ederken, işçi tarafı ise 30 günlük tazminattan bir adım geri atmak istemiyor. Bu konuda da açıklamalarda bulunan Ergün Atalay, mevcut şartların korunmasının kırmızı çizgileri olduğunu söyledi. Atalay, “30 günle ilgili şu anda bulunduğumuz noktadan geriye gitmek istemiyoruz. 30 gün muhafaza edilsin. Fonlarla ilgili geçmişte başımıza gelenler ortada. İnsanlar bundan tedirgin oluyorlar. Fonu konuşmamak lazım. İşçinin hesabına başka bir şey konuşmak lazım.” şeklinde konuştu.

SGK Rehberi

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ