19 Haziran 2017

SGK da Afla İlgili Bilinmesi Gerekenler

SGK da Afla İlgili Bilinmesi Gerekenler

SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, Mayıs ayında yürürlüğe giren 7020 sayılı Yapılandırma Kanunu ile SGK alacaklarının yeniden yapılandırıldığını, Kuruma borcu olanların 30 Haziran’a kadar başvuruda bulunmaları halinde, bu borçların gecikme cezası ve zamlarının silineceğini, ayrıca peşin ya da 18 taksitle ödenebileceğini belirtti.

Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor?

Yavuz Kurt açıklamasında; 31.03.2017 tarihinden önceki aylara ait olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi, ek/5 tarım sigortalılığı primleri, 2925 sayılı Kanun kapsamındaki tarım sigortalılarına ilişkin sigorta primleri, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı ve idari para cezalarının yapılandırma kapsamına alındığını söyledi.

Yapılandırma Size Ne Kazandırıyor?

Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden kanunun yayımlandığı 27.05.2017 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecek.

Peşin Ödeme Ne Sağlıyor?

Yapılandırılmış borçların 31.08.2017 tarihine kadar tamamen ödenmesi halinde hesaplanan faizin yarısı silinecek, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecektir.

Yapılandırma Başka Ne Tür Avantajlar Sağlamaktadır?

Prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayanlar, borçlarını yapılandırmaları halinde 60 günden fazla prim borçları bulunmamak kaydıyla, borçlarının ilk taksitini ödemelerinden sonra eş ve çocukları ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayacaklardır.

Borçlarını yapılandıran işverenler
1- Borcu yoktur yazısı alabilecek,
2- Bu borçlarından dolayı haklarında icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacak,
3- Teşviklerden yararlanabileceklerdir.

Ödeme ve Taksit Seçenekleri Nelerdir?

Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği gibi 6, 9, 12 veya 18 aylık taksitler halinde de ödenebilecektir. Ödemeler ikişer aylık dönemler halinde olacağından, 18 aylık taksitlendirme yapan vatandaşımız 36 aylık bir vade imkânına sahip olacaktır.

Yapılandırma Hangi Hallerde Bozulur?

Yapılandırılan borcunu peşin ödemeyi tercih edenler, bu tutarı 31.08.2017 tarihine kadar; taksitle ödemeyi tercih edenler ise ilk iki taksiti zamanında (birinci taksit 31.08.2017, ikinci taksit 31.10.2017 tarihine kadar) ödememeleri durumunda yapılandırmaları bozulacaktır.

Taksit Süresinde Ödenmemesi Halinde Daha Sonra Ödenebilecek midir?

İlk iki taksitin ödenmesi zorunlu olup, devam eden taksitlerde ise en fazla iki taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla yapılandırma bozulmayacaktır.

İdari Para Cezalarında (İPC) %50 İndirim

İPC asıllarının %50’si ile bu asıllar için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde İPC asıllarının kalan %50’si ile İPC’ye uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir. İdari para cezası alacaklarının peşin ödenmesi halinde; gecikme cezası ve gecikme zammı yerine ödenmesi gereken Yİ-ÜFE tutarından da ayrıca %50 oranında indirim yapılacaktır.

Yapılandırma Borcunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

İşverenlerimiz ve sigortalılarımız E-bildirge uygulaması üzerinden ve E-devlet üzerinden borçlarını öğrenebilir, yapılandırma başvurusunda bulunabilir ve ödeme planlarını görüntüleyebilirler.
2016 Yılında Yürürlüğe Giren 6736 Sayılı Kanundan Yararlananlar Bu Yapılandırmadan Faydalanamayacaklardır

6736 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan borçlardan ötürü yeni yapılandırmadan faydalanılamayacaktır.

GSS borcu olan sigortalılarımız bu yapılandırmadan nasıl faydalanabilir?

Genel sağlık sigortalılarının prim borçları 6824 sayılı Kanunla re’sen yapılandırılmış olup, 53,33 TL’ den yeniden hesaplanmak suretiyle güncellenmiştir. Dolayısıyla bu borçlar 7020 sayılı Kanun kapsamında değildir.

Ne Zaman ve Nereye Başvurabilirim?

Yavuz Kurt, yapılandırmadan yararlanmak için son başvuru tarihinin 30 Haziran olduğunu, bu tarihten sonra süre uzatımı ve yapılandırma şansının olmayacağını, işverenlerin, e-bildirge yoluyla, elden veya postayla ilgili İl Müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine, sigortalılarında ilgili İl Müdürlüğü ve merkez müdürlüklerine başvuruda bulunabileceklerini belirtti.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ