31 Mayıs 2018

Şehrin 50 Yıllık Sorunu Çözülüyor

Şehrin 50 Yıllık Sorunu Çözülüyor

Şehzadeler Belediyesinin 5 mahallede toplamda 360 dönümlük alanda başlattığı kentsel dönüşüm projesinde ilk çalışmalar başladı.  Ak Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen ve teknik ekipleri gece yarısı yapılan toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Hedefimiz bir yıla varmadan, kentsel dönüşümün ilk etabına başlamak. Herkesin mutlu olabileceği bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.  AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, ise yaptığı açıklamada “Bu proje ile orada yaşayan, bu işin cefasını çeken hemşerilerimize, daha yaşanabilir mekânlara kavuşturmanın mutluluğunu birlikte yaşamış olacağız” şeklinde konuştu.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Gediz, Bayındırlık, Kocatepe, İshakçelebi ve Dilşikar Mahallelerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi ile ilgili gece yarısında, proje ve etüt çalışmalarını yürütecek olan firma yetkilileri ile bir araya geldi. AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen’in de katıldığı toplantıda, firma yetkilisi olan Şehir Plancısı Necati Uyar yapılan çalışmalar ve planlamalar hakkında bilgiler verdiler.

5 Mahalleyi ilgilendiren kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığını belirten Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Uzun yıllardan beri uğraştığımız bir projemizde artık sonlara yaklaşmış bulunmaktayız. Şehzadeler İlçemizde, İshakçelebi, Gediz, Bayındırlık, Kocatepe ve Dilşikar Mahallelerimizi kapsayan 360 dönümlük bir alanda büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi için, seçilir seçilmez kollarımızı sıvamış ve çalışmalarımıza başlamıştık. Proje çalışmalarına başlamak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe desteği talebinde bulunduk. Hibe desteğimiz çıktı. Ardından alanın bütün projelerinin yapılabilmesi için ihale çalışmalarımızı yaptık. İhaleyi yaparak, yüklenici firma belli oldu. Firma alandaki çalışmalarına başladı. Bu mahalleler, çarpık yapılaşma ve gecekonduların olduğu, itfaiye, ambulans ve çöp araçlarının bile giremeyeceği çıkmaz sokaklarının bulunduğu ve binlerce vatandaşımızın yaşadığı bir bölge. Burada yapılacak olan Kentsel dönüşüm vatandaşlarımızın lehine olacak. “dedi

“6 AY İÇİNDE VATANDAŞIMIZLA MASAYA OTURURUZ”

Kentsel Dönüşüm firmasının 15 gündür arazide çalışmaya başladığını ifade eden Çelik ”Hali hazır haritalarımızı güncelliyoruz. Jeolojik zemin etütlerini yapıyoruz. Önümüzdeki hafta itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetiminde bu mahallelerde çok sık zemin etütleri yapacağız ki, yapılacak binalar daha sağlam olsun. Değerleme Komisyonu ile ilgili arkadaşlarımız, oradaki evleri ziyaret etmeye başladılar. Evin değeri, bahçesi, avlusu, ağacı ve kuyusuna kadar her bir evi tek tek tespit ediyoruz. Ardından TOKİ ile ana protokolümüzü imzalayacağız. İmar planlarını yaparak, yaklaşık 5-6 aylık bir sürecin sonunda orada yaşayan vatandaşlarımızla uzlaşmak için masaya oturmaya başlayacağız” dedi.

“HEDEFİMİZ 1 YIL İÇERİSİNDE İLK ETABI BAŞLATMAK”

Projede ilk hedeflerinin, birinci etaba 1 yıl içerisinde başlamak olduğunu kaydeden Başkan Çelik “Hedefimiz bir yıla varmadan, kentsel dönüşümün ilk etabına başlamak. Mevcut enkazları yıkarak, modern ve vatandaşlarımızın huzur içerisinde oturabilecekleri konutları yapabilmek. Bu hedefi yakalayabilmek için tüm teknik ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Hadisenin hükümet ayağı var. Bugüne kadar hükümetimizin destekleri ile bu aşamalara geldik. Bu noktada AK Parti milletvekillerimiz yoğun destek ve katkıda bulundular. Şu anda aramızda AK Parti Manisa Milletvekilimiz İsmail Bilen var. Vekilimiz, sağ olsun, hadisenin her ayağında bizimle birlikteydi. Vekilimize çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, 1 yıllık sürenin sonunda, 360 dönümlük alanda çalışmalar başlayacak. Yıllarca çıkmaz sokaklarda, yolu kaldırımı olmayan yerleşim merkezlerinde yaşamak zorunda kalan, bölgenin cefasını çekmiş olan tüm vatandaşlarımız, inşallah bundan sonraki süreçte sefasını sürecek. Bulvarlarıyla, yollarıyla, park alanlarıyla, meydanlarıyla Şehzadelerimize çok yakışan bir proje olacak. Ankara’nın Dikmen Vadisi’nden daha güzel bir projeyi inşallah Manisa’ya ve Şehzadeler’e kazandıracağız. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu projemizde en büyük destekçimiz olan, bu mahallelerde oturan çok değerli hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bir an önce proje çalışmalarının neticelenmesini, inşaat çalışmalarının başlamasını, modern konutların yapılmasını, orada yaşayan vatandaşlarımızdan çok bizler heyecanla bekliyoruz. Ama artık yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Kimseyi mağdur etmeden, hayır dualarını alarak, onların mutluluğuna sebebiyet vererek, yerinde bir dönüşümü yapacağız. Manisa’nın en güzel yerleri, kentsel dönüşüm yaptığımız bu yerler olacak. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

“HALKIMIZ DAHA GÜZEL ALANLARDA YAŞAYACAK”

Yapılacak olan dönüşüm projesi ile mağduriyetlerin büyük ölçüde giderileceğini ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen “Burada yaşayan hemşerilerimizin ciddi bir mağduriyeti vardı. Geçmişten kaynaklanan bir takım sıkıntıları vardı. Bu sıkıntıları inşallah ilk fırsatta en kısa süre içerisinde çözme noktasında, gerek meclis olarak, gerekse hükümet nezdinde takipçisi olacağız. Ömer Faruk Çelik başkanımızın da ifade ettiği gibi, daha insani yaşanabilir mekânlarda inşallah hemşerilerimizin hayatlarını sürdürmesine biz de destek olmaya gayret sarf edeceğiz. Bugüne kadar orada ciddi sıkıntılar yaşamış, gayri insani şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışmış gençlerimiz, evlatlarımız ve ailelerimiz var. O ailelerde de, daha yaşanabilir, daha modern mekânlara kavuşturmanın sevinicini biz de yaşıyoruz. Özellikle belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ciddi emek sarf ettiler. Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte, zaman zaman genel müdürlük ve bakanlık nezdinde girişimlerimiz oldu. İnşallah orada yaşayan, bu işin cefasını çeken hemşerilerimize, daha yaşanabilir mekânlara kavuşturmanın mutluluğunu birlikte yaşamış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Önümüzdeki süreç içerisinde en kısa zamanda bunun da hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Gayretimiz bu yönde olacak. Arkadaşlarımızla çabamız bu yönde olacak. Ömer Faruk Çelik başkanıma ve mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum. Hemşerilerimize de hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ