22 Mart 2018

Muhsin Yazıcıoğlu Yaşamını Hizmete Adamış Gerçek Bir Dava Adamıydı

Muhsin Yazıcıoğlu Yaşamını Hizmete Adamış Gerçek Bir Dava Adamıydı

Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) Kurucu Genel Başkanı ve uzun yıllar birlikte siyaset yaptığı kadim dost Muhsin Yazıcıoğlu’nu TBMM Genel Kurulunda gündem dışı yaptığı konuşmayla anan AK Parti Manisa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları komisyonu Üyesi Doç. Dr. Selçuk Özdağ Yazıcıoğlu’nun hayatı boyunca yaşamını hizmete adamış gerçek bir dava adamı olduğunu ifade etti. Özdağ, “Muhsin Yazıcıoğlu 28 Şubat’ta susmayan, eğilmeyen, ölçülerinden taviz vermeyen ender siyasetçilerden biriydi. ‘Türkiye İran olacak, Türkiye Cezayir olacak’ diyenlere ‘Türkiye, Cezayir olmaz, Türkiye İran olmaz ama Türkiye’yi Suriye de yaptırtmayacağız’ diyecek kadar da yürekli bir adamdı. Onun ‘Türkiye Suriye olmayacak’ sözleri 28 Şubat’a karşı ciddi bir uyarı ve milli güçlerin uyanması için önemli bir vesile oldu” diye konuştu.

AK Parti Manisa Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Selçuk Özdağ 9 yıl önce suikast sonucunda bulunduğu helikopterin düşmesi sonucunda hayatını kaybeden merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu TBMM Genel Kurulunda gündem dışı yaptığı konuşmayla andı. Yazıcıoğlu’nun ölümünün ardından 9 yıl geçmesine rağmen unutulmadığını ve kendisine duyulan sevgi alanının partisinin sınırlarının çok ötesinde olduğunu kaydeden Özdağ, “İnsanları özellikle de siyaset yapanları yaşatan geride bıraktığı izlerdir.. Yazıcıoğlu’nun bıraktığı izleri, hangi saiklerle bu kadar sevildiğini anlamaları gerekir. O, her zaman halktan biri gibi hareket etti. Eleştiriye açık oldu. En ağır tenkitler karşısında bile tebessüm etmesini bildi. Özel hayatında da, siyasi hayatında da şeffaf ve demokrat bir tutum sergiledi. Siyaseti ticaret gibi değil. Bir millet hizmetkârı gibi yaptı. Partisini kaloriferler yanmazken topladığı paraların bir kuruşunu bile ayırmadan hepsini Çeçenistan’a Cevher Dudayev’e gönderdi. Kalbi kâh Bosna’da kâh Azerbaycan’da kâh Çeçenistan’da kâh Kıbrıs’ta kâh Balkanlarda attı. Türkiye’nin terör mücadelesine destek olmak amacıyla Kuzey Irak’ta müttefikler aradı. Milletin derdini dert edinerek siyaset yaptı” dedi. 

“Allah ve Peygamber aşığıydı”

Yazıcıoğlu’nun iyi bir devlet adamı olmanın yanında iyi bir mümin olduğunu da kaydeden milletvekili Özdağ, “Muhsin Yazıcıoğlu iyi bir devlet adamı ve iyi bir mümindi. ‘Bir kar tanesi olsaydınız nereye düşmek isterdiniz?’ sorusuna ‘Mekke’ye düşmek isterdim’ diyebilecek kadar Allah ve Peygamber aşığı idi. Allah için olanı sadece Allah’a arz etti” diye konuştu. 

“Üşüyen sadece o değildi hepimiz üşümüştük”

“Muhsin Yazıcıoğlu siyasette başarıyı rakamlarla ölçen biri değildi onun için arkasında kaç kişi olduğuna hiç bir zaman önem vermedi. Hapishanede yazdığı ve hepimizi üşüten şiiri belki de onun saf temiz ruhuna düşmüş acıklı sonun kerametvari bir terennümü idi” diyerek sözlerine devam eden Özdağ, “Cağlayancerit’te helikopteri düştüğünde üşüyen sadece o değildi hepimiz üşümüştük. O yaşarken her annenin çocuğu öldüğünde de her evin cenazesiydi. Böyle mert ilkeli bir siyasetçinin erken zamanda aramızdan ayrılması hepimizi derinden üzmüştü. Yazıcıoğlu hiç bir zaman dışardan müttefik aramadı. Kolay yoldan gelecek ama kendisini esir alacak yol ve yöntemlerin hiç birine rağbet etmedi. Nefsini her zaman milletinin menfaatlerinin gerisinde tuttu. Siyasetin en temiz yüzlerinden biriydi. Onun içindir ki her çevreden dostları, sevenleri vardı. O çağımızın alpereniydi” şeklinde konuştu.

“İnşallah Peygamberimize komşu olurlar”

“28 Şubatta millet iradesine ipotek koymak isteyenlere meydan okuyanların başında Hasan Celal Güzel ve Muhsin Yazıcıoğlu geliyordu” diyen Özdağ, “Tank Hasan da ebedî dünyaya irtihal etti. İnşallah Peygamberimiz’e komşu olurlar.  Kimi insanların değerini ancak yokluklarında biliriz bir yanıyla kahramanlar çağından kalma bir kişiydi. Muhsin Başkan milletimizin kültür köklerine aşkla bağlı olanlardandı. Onun büyük vatanseverliğini ifade edecek kelimeler sözlüklerimizde yeterli sayıda yoktur. Ama birtakım kişiler vatanımızı ona zindan etmeye çalıştılar. Bu özellikleri nedeniyle ona çok zulmettiler. Çok çile çektirdiler. Onu Mamak zindanlarında 2,5 metrekarelik bir hücrede beş buçuk yıl ezdikten, yedi buçuk yıl hürriyetini gasp ettikten sonra beraatına karar verdiler. Aziz naaşı milyonların iştiraki ve tekbir sesleriyle kaldırıldı. Muhsin Yazıcıoğlu, sayılacak değil tartılacak adamdı tabii özgül ağırlık denilen şeyin terazisi varsa. sevgi başka bir maden, başka bir element, başka bir kimya, her zaman siyasetin diline tercüme olmuş bir nesne değildir. Oya tahvili zordur fakat vardır ve değerlidir” ifadelerini kullandı.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun okul yıllarından da anekdotlar aktaran Özdağ, “Muhsin Yazıcıoğlu, Sarkışla Lisesindeki ocak başkanlığından itibaren Hakk’a yürüdüğü saate kadar kendine eşit saydıklarının arasında birinci olmak mevkisindeydi. Partisi mühim bir seçim başarısı gösteremedi ama o hep mevcuttu ve değerliydi. O parti ise anlı şanlı siyasi kuruluşla ve siyasetçilerin “Yer yarılsa da yerin içine girsem görünmez olsam” diye dilediği sert kriz günlerinde milletin hukukundan yana tavır alması bakımından altın gibi kıymetliydi. Şubatın sersemletici ayazında Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşları göğüslerine kadar düğmeleri çözülmüş delikanlı gömlekleriyle devrin egemenlerine yan bakıp, “Bir dakika, biz sizin o söylediklerinize katılmıyoruz” diyebilmiş yiğit ve erkek adamlardı. Toplumu ayrıştıran siyasetlerden hazzetmezdi. Bırakıp gittiğinde her kesimden insanın tabutuna el atması bu özelliği yüzündendi. Dostluğu arkadaşlığı çok değerli olan biriydi. Onu tanıyanlar devlet millet meselelerinin en çok konuşulacak kişisinin o olduğunu bilirlerdi. Onun için milli refleksleri olan herkes ona koşardı” dedi. 

‘Büyük ve özgür Türkiye hayalleri vardı’

Yazıcıoğlu’nun ‘Büyük Türkiye ve özgür Türkiye’ hayallerinin olduğunu hatırlatan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, sözlerine şöyle devam etti, “Uzun yıllar birlikte siyaset yaptığım kadim dostum Muhsin Yazıcıoğlu ansızın gitti ama o hep yaşadı, yaşayacak. İnsanlar yaşadıkları kadar anılmazlar, anıldıkları kadar yaşarlar. Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayalleri vardı, “Büyük Türkiye“ hayali vardı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun “özgür Türkiye” hayali vardı. Lise yıllarında Elmalı köyünden Şarkışla’ya 5 kilometreyi yürüyerek gidip geliyordu. 5 arkadaştılar, bir gün Bozkurtlar Çiftliği kuracaklardı, biri doktor, biri veteriner hekim, biri ziraat mühendisi, biri jeoloji mühendisi, biri öğretmen olacaktı. Muhsin Yazıcıoğlu Sivas birincisi olarak üniversiteyi kazandı. Doktorluğu yazacaktı, yazdırmadı arkadaşları. Bir sene önce birisi tıbbı yazmıştı, kendisine veteriner hekimlik düştü. 5’i de hayallerini gerçekleştirdiler ama Muhsin Yazıcıoğlu, “Büyük Türkiye” hayalini gerçekleştiremedi. İnşallah, bu meclis ve aziz Türk Milleti “Büyük Türkiye” ve “özgür Türkiye” hayalini gerçekleştirecek. Kendisine rahmet diliyorum, ruhu şad olsun.”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ