17 Ekim 2017

MİNİKLER AMİN ALAYINI ÖĞRENDİ

MİNİKLER AMİN ALAYINI ÖĞRENDİ

Türk-İslam tarihinde çocuklar okula başlarken yapılan ‘Amin Alayı’ geleneği Yunusemre’de can buldu. 3. Uluslararası Yunus Emre Günleri etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte yeni okullu olan minikler, Yunus Emre’nin ilahileri ve ‘Amin’  nidaları eşliğinde Aynı Ali Parkı’nın etrafında yürüdü.

Uluslararası Yunus Emre Günleri kapsamında Ayn-ıi Ali Mahallesi’nde Amin Alayı düzenlendi. Ayn-ı Ali Türbesi’nin önünde düzenlenen programa Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları Ramis Şiyak, Şule Uygur, Can Mercül, İdris Avşar, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, meclis üyeleri, daire müdürleri, Halil Yurtseven İlkokulu 1. Sınıf öğrencileri ile velileri katıldı. Etkinlikte miniklere seslenen Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, “Bu etkinlik ecdadımızın uzun yıllar düzenlediği bir gelenek. Bu geleneği gelecek nesillere aktarmak için bu etkinlikleri düzenliyoruz” diye konuştu.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Tasavvuf Anabilim Dalı Sistematik Tasavvuf Bilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Şenel de yaptığı konuşmada Amin Alayı’nın Türk tarihindeki yeri ve önemine değindi. Mustafa Demirci, “Amin Alayı, Osmanlı Devleti’nde 4-7 yaş arasındaki çocuklara “elif-ba” ve ahlak bilgilerinin öğretildiği ilk mektebe başlatılırken yapılan merasimdir. Semtte, amin alayı bir seyir vesilesiydi. O gün sokaklarda bir bayram havası ve görülmedik bir kalabalık olurdu. Mektebe gidecek çocuk, evinin kapısında göründüğü anda ilahiciler ilahi okumaya başlarlar ve ilahilerin uygun yerlerinde alayda hazır bulunan Aminciler de “amin! amin!” diye nakarat yaparlardı. Amin Alayı’nın tarihimizde önemli bir yeri bulunmaktadır. Yunusemre Belediyemiz de tarihsel kültürümüze sahip çıkarak, unutulmuş bir değerimizi gelecek nesillere aktarmak adına çok önemli bir adım atmış bulunmaktadır” dedi.

 

İLAHİLER VE AMİN EŞLİĞİNDE YÜRÜDÜLER

 

Demirci’nin konuşmasının ardından Kur-an’I Kerim okunurken; okula yeni başlayan minikler Yunus Emre’nin ilahileri ve ‘AMİN’ nidaları eşliğinde Aynı Ali Parkı’nın etrafında yürüdü. Yürüyüşün ardından sahnede minikler Prof. Dr. Mehmet Demirci eşliğinde dua ederek, alfabeyi öğrendi. Törenin bitiminin ardından minik öğrencilere ve velilerine aşure ikram edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ