15 Mart 2018

“Milletin, İstiklâl’in Şairi Mehmet Akif Ersoy” Anlatıldı

“Milletin, İstiklâl’in Şairi Mehmet Akif Ersoy” Anlatıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü tarafından İstiklâl Marşı’nın kabulünün 97. yılı nedeniyle  “Milletin, İstiklâl’in Şairi Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans düzenlendi. 14 Mart 2018 tarihinde MCBÜ Rektörlüğü Konferans Salonunda düzenlenen konferansı, Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı verdi.

Konferansa MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş ve Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu, MCBÜ Saruhanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Sabih Özer, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

“Mehmet Akif büyük bir şairdir, iyi bir şairdir; bütün hayâl dünyasıyla, ritmiyle son derece sağlam bir şairdir” diyen Prof. Dr. Mehmet Narlı, “Milletimizin çocukları 7 yaşından itibaren mükemmel bir şiirle karşılaşıyorlar. Fakat İstiklâl Marşı’nı öyle bir ritüel ve zorunluluk içinde okuyoruz ki, İstiklâl Marşı ruhuyla temas etmekten çok uzak kalıyoruz. Böyle bir şiiri kim yazar? Önce bu karakterin varlığından hareketle ve bunun şuuruyla şiire yaklaşmamız gerekiyor. Çünkü bizim şiirimiz, elbette bir şuur şiiridir. Şiir dediğimiz şey, aslında şuurdur. İstiklâl Marşı bağımsızlığımızın hikâyesidir. İstiklâl Marşı tarihi bir metindir; aynı zamanda semboliktir, moral değerlerimizin sembolüdür. Sembollerin de tahlil edilmesi gerekir. Halk, hilâl, bedir gibi sembolleri çocuklarımıza anlatmalıyız” dedi.

İstiklâl Marşı’nın “Korkma!” diye başladığını ve tarihsel zemine baktığımızda “Korkma!” kelimesinin düşmandan korkmaktan daha öteye gittiğinin altını çizen Prof. Dr. Narlı, “Bu kelime Peygamber Efendimizin Hz. Ebu Bekir’e söylediği “Korkma”dır. Korkma! yani arka planda bizimle, sizinle olanlar vardır demektedir. İstiklâl Marşı imanla başlar, şükürle biter. İstiklâl Marşı’ndaki ben, millettir. O ben, aidiyeti ifade eder. Bu marşı yazan biziz, onu bütün millet olarak yazdık. Ondaki her şey, bu medeniyetin yazdıklarıdır ve yazmaya da devam ediyoruz. İstiklal Mârşı, istikbâlimizin marşıdır” diye konuştu.

Konferans, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi tarafından, Prof. Dr. Mehmet Narlı’ya çiçek ve teşekkür belgisi takdim edilmesiyle sona erdi.

 

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ