14 Mayıs 2018

MCBÜ’de Kök Hücre Bağışı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

MCBÜ’de Kök Hücre Bağışı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile yürütülen “Kök Hücre Bağışla Çiçekler Hep Gülsün Projesi”  kapsamında kök hücre bağışı konusundaki bilgilendirme toplantılarının ilki, MCBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirildi. Toplantıya Türk Kızılayı Manisa Şubesi Başkanı Cemal Kahraman, çok sayıda öğrenci ve öğretim üyesi katıldı.

Toplantıya MCBÜ Tıp Fakültesi’nden Dr. Pınar Kılıçaslan Sönmez ve Türk Kızılayı Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal konuşmacı olarak katıldılar. Dr. Pınar Kılıçaslan Sönmez kök hücrenin yapısı, hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı ve kök hücre naklindeki yeni teknolojiler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Dr. İsmet Nardal ise kök hücre bağışının kan bağışı ile mümkün olabildiğini anlatarak, kök hücre ve kan bağışında bulunurken nelere dikkat edilmesi gerektiği konularına değindi.

Dr. Öğretim üyesi Beran Gülçiçek Tolun, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Yalçınkaya, Dr. Öğretim üyesi İdil Kacar, Dr Öğr. Üyesi Fatma İzmirli Ata, Dr. Öğr. Üyesi Hayriye Başçı Nur, Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Yalçınkaya, Doç. Dr. Ece Demiray Erol, Doç. Dr. Coşkun Çılbant, Prof. Dr. İbrahim Tuğlu, Dr. İsmet Nardal ve Berk Arkan’ın yer aldığı proje ile amaçlananın; “Kök Hücre Bağışı”  konusundaki doğru bilgileri yayarak, kök hücre bağışçısı sayısını artırmak olduğu vurgulandı. Toplantı sonrasında, öğrenciler ve öğretim üyeleri fakülte bahçesinde bulunan Türk Kızılayı kan araçlarında kök hücre için kan örneği verdiler ve kan bağışında bulundular.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ