25 Haziran 2018

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesinde Gururlandıran Mezuniyet

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesinde Gururlandıran Mezuniyet

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 22. Dönem Mezuniyet Töreni, Muradiye Spor Kompleksinde yapıldı. 630 mezun verilen törene Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Türk, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Kamil Şirin ve Dr. Öğr. Üyesi İlker Mümin Çağlar, Manisa KYK İl Müdürü Semih Sami Coşkun, öğretim üyeleri ve mezunların aileleri katıldı.

Şehzadeler Mehterinin sunduğu gösteri ile başlayan tören, fakülte birinciliklerini paylaşan Sanat Tarihi Bölümü mezunu Lemye Gündüz ve İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Aksel Bleda Ural’ın konuşmaları ile devam etti.

Doç. Dr. Kamil Şirin, “Mesleğimizi anlamlı, güzel ve kaliteli kılan; sizlere öğretmek, sizlerden öğrenmek ve sizlerle birlikte üretmektir.”

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kamil Şirin törende yaptığı konuşmada, “Bugün fakültemizin 22. Mezuniyet Töreni’ni gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle mezun öğrencilerimize, onları destekleyen ailelerine ve öğretim üyelerimize fakültemiz adına teşekkür ederim.

Fen-Edebiyat Fakültesi, 1992 yılında kurulmuş ve 1993-1994 Akademik Yılında öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır. Fakültemizde Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi, Arkeoloji, Sosyoloji ile Felsefe Bölümlerinde eğitim- öğretim verilmekte; Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde II. Öğretimi de bulunmaktadır.   Coğrafya, İstatistik, Psikoloji, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları ile Mütercim Tercümanlık Bölümlerinde henüz öğretim verilmemektedir. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle Fakültemiz Kimya ve Biyoloji Bölümlerinde intörn (iş yeri uygulama eğitimi) uygulanmaya başlanmıştır. 3798 öğrencimizin öğrenim gördüğü fakültemizde, 222 öğretim elemanı görev yapmaktadır.

Sayın veliler, doğdukları ilk günden beri üzerlerine titrediğiniz, dünyanın en kıymetlileri olan çocuklarınızı 4 yıl önce bizlere emanet ettiniz. Manisa Celal Bayar Üniversitesi akademik kadroları ile gençlerimizi bilimsel, kültürel ve sosyal açılardan donanımlı hale getirdik. Fakültemizde kaliteyi ve başarıyı artırmak ve öğrencilerimizi iş hayatına hazırlamak için fen bilimlerinde iş yeri uygulama eğitimlerine başlandı. Aynı şekilde Fen Edebiyat Fakülteleri eğitim değerlendirme programlarına, kısa adı FEDEK olan kurula Kimya ve Biyoloji Bölümlerimizin başvuruları yapıldı. Diğer bölümler de gelecek eğitim-öğretim döneminde başvurularını gerçekleştirecek. Bunun sonucunda fakültemizin eğitim-öğretim standardını artırmayı hedeflemekteyiz. Kıymetli veliler, öğrencilerimiz sizin ve hocalarının emeklerinin boşa çıkarmadılar, onlarla gurur duyabilirsiniz.

Değerli öğretim üyesi arkadaşlarım, öğrencilerimize verdiğiniz ve onları hayata hazırlamada göstermiş olduğunuz özverili çabadan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Sevgili mezunlarımız, sizler de biliyorsunuz ki biz öğretim üyelerinin en önemli varlık sebebi sizlersiniz.  Mesleğimizi anlamlı, güzel ve kaliteli kılan, sizlere öğretmek, sizlerden öğrenmek ve sizlerle birlikte üretmektir. Bugün sizin için farklı bir anlam taşıyor. Artık elinizde diplomanızla yeni bir pencereden bakmanın zamanı geldi. Sorumluluk alacağınız bir dönem başlıyor. Önce kendinize karşı sorumlusunuz. Çevrenize ve yakınlarınıza karşı güvenilir, dürüst ve ahlaklı olmalısınız. Dünyada ve ülkemizde olup bitenleri izleyerek kendinizi yenilemek, yeni bilgiler öğrenmek zorundasınız. Unutmayınız ki “Karamsar rüzgârdan şikâyet eder, iyimser değişmesini bekler, gerçekçi ise yelkenlerini ayarlar.” Ayrıca; varlıktaki her zerreyi emanet olarak gören kişi, o emanetin hakkını vermek için çalışmak zorundadır. Tüm canlılar bize emanettir, onlara merhametli olunuz.

Son olarak bize her konuda desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi’ye, bu tören alanını bizlere tahsis eden Gençlik Spor İl Müdürüne, Şehzadeler Belediyesi Mehteran Takımına, mezuniyet programının hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarıma, Dr. Öğr. Üyesi Harika Nüfusçu Durgun ve ekibine teşekkür ederim.

Sevgili gençler, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin ilk mezunlarından biri olarak; bugüne kadar her türlü fedakârlığı göğüsleyerek sizleri yetiştiren ailenizi, ülkenizi ve üniversitenizi unutmamanızı temenni ediyor,  bundan sonraki hayatınızda hepinize üstün başarılar diliyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Aldığınız eğitimin neticesinde; ahlâklı, bilgili, dürüst, namuslu, Atatürk’ün ifadesiyle ‘Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür’, ayakları yere basan, girişimci, mücadeleci bireyler olarak hayata atılıyorsunuz.”

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi törende yaptığı konuşmada, “Bugün Manisa Celal Bayar Üniversitemizin güzide eğitim kurumu Fen-Edebiyat Fakültemizin 2017-2018 Mezuniyet Törenini birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu mutluluğa, coşkuya, heyecana birlikte ortak oluyoruz. Ben katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor; hoş geldiniz, şeref verdiniz diyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kıymetli misafirlerimiz, Manisa Celal Bayar Üniversitemiz 26. yılını idrak eden, ancak bazı akademik birimleri itibariyle tarihi daha eskilere dayanan, köklü,  55 bin 473 öğrenci sayısına ulaşmış; 14 fakültesi 3 yüksekokulu, 15 meslek yüksekokulu, 27 araştırma ve uygulama merkezi, 1 üniversite hastanesiyle eğitim, sağlık ve sosyal alanda hizmet veren bir eğitim kurumudur.

Manisa Celal Bayar Üniversitemiz geldiği nokta itibariyle bölgenin üçüncü büyük üniversitesidir. Biz Manisa Celal Bayar Üniversitesi ailesi olarak sadece sayısal değerlerimizle övünmüyoruz. Manisa Celal Bayar Üniversitesi, kaliteli eğitim-öğretim iddiası olan ve bunu başaran, sunduğu sağlık hizmetiyle çevreye, bölgeye dokunan; aynı zamanda üniversite-sanayi iş birliği ve toplumun tüm kesimleriyle ilişkileri itibariyle Manisa’dan başlayarak, bölgesine ve ülkesine hizmeti esas alan bir üniversitedir.

Bizim mottomuz “Bilim ve İnsan”. Biz bilimsel anlayışımızın merkezine insanı koyduk. Sevgiyi, merhameti, yaratılanı sevmeyi esas alan bir bilim anlayışıyla hareket ediyoruz. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. Ancak bu ilim elbette insanın mutluluğuna, refahına, adalete, paylaşmaya katkı sağlayan, bu şekilde değer üreten bir bilim felsefesini esas almalıdır. Biz üniversite olarak bilimsel bilgi üretimine, öğretmeye, bilgiyi çevreye yaymaya ve paylaşmaya, her geçen gün artan aşkımızla, heyecanımızla devam ediyoruz.

Bizim simgemiz olan lale; bilgiyi, sevgiyi ve gelişmeyi geçmişten geleceğe taşımayı İfade ediyor. Bu felsefeyle, bu anlayışla yoluna devam eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi yaptığı çalışmalarla kendini sürekli geliştirerek, gözden geçirerek, güncelleyerek; bölgesinin, ülkesinin ve hatta dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Kıymetli veliler, elbette bugün en büyük mutluluk size ait. Çünkü bugün mezun ettiğimiz genç kardeşlerimiz üzerinde en büyük hak, emek ve pay sizin. Dolayısıyla siz bize 4 yıl önce evlatlarınızı emanet ettiniz, bizler de onları kendi evlatlarımız bildik. Onlara gözümüz gibi baktık, koruduk, üzerlerine titredik, onlara gerekli eğitim-öğretimi verdik. Öğretim üyesi arkadaşlarım onlara örnek oldu. Bu milletin değerlerini, yaptığımız sosyal çalışmalarla onlara aktarmaya gayret ettik. Bugün onları hayat yolculuğuna uğurluyoruz. Sizler evlatlarınızla ne kadar övünseniz, gururlansanız azdır. Biz onlardan hocaları olarak razı olduk. Sizleri tebrik ediyoruz. Sizlere takdir ve şükran duygularımızı ifade ediyoruz.

Sevgili gençler, biliyorum büyük bir heyecanla buraya çıkıp diplomalarınızı almayı ve bu sevinci öncelikle ailenizle ve hocalarınızla paylaşmayı arzu ediyorsunuz. Size elbette nasihatte bulunacak değilim. Ancak sizler zaten aldığınız eğitimin neticesinde ahlaklı, bilgili, dürüst, namuslu, Atatürk’ün ifadesiyle “Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür”, ayakları yere basan, girişimci, mücadeleci bireyler olarak hayata atılıyorsunuz. Asıl zorluk bundan sonraki süreçte başlıyor. Bizler size verebileceğimizin en iyisini vermeye çalıştık. Fakat bir ferdin hayattaki başarısında asıl pay kendisine aittir. Ailesi destek olur, önünü açar; okullar, kurumlar her türlü katkıyı sunmaya çalışır. Ancak bir başarı varsa, bu sizin kendi gayretinizin, emeğinizin bir sonucu olacaktır. Dolayısıyla bu eğitim süreci burada bitmiş değil, bundan sonraki süreçte kendinizi sürekli geliştirerek, yenileyerek, tazeleyerek, yılmadan, bıkmadan bu mücadelenin içinde hak ettiğiniz başarıya ulaşacaksınız. Biz buna inanıyoruz, size güveniyoruz, sizi seviyoruz. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum, Allah’a emanet olun” dedi.

Mezuniyet Töreni, dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesi, tüm mezunların mezuniyet belgelerinin verilmesi ve keplerin mutlulukla havaya fırlatılması ile sona erdi.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ