05 Eylül 2017

MASKİ’den Salihli ile İlgili Basın Açıklaması

MASKİ’den Salihli ile İlgili Basın Açıklaması

MASKİ Genel Müdürlüğü, Salihli’deki altyapı yatırımları ve ilçede bir dönem yaşanan içme suyu sıkıntısı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, Salihli’deki altyapı yatırımları ve ilçede bir dönem yaşanan içmesuyu durumuna ilişkin medyada yer bulan haberlere yönelik basın açıklaması yaptı.  İlçedeki içme suyu sorununun, yer altı sularının aşırı kullanımı sonucunda sondajların kuruması nedeniyle meydana geldiğini belirten MASKİ,  2014 yılından günümüze kadar Salihli’ye dev hizmetler gerçekleştirdiğini vurgulayarak ilçeye yapılan yatırımların devam edeceğinin altını çizdi. MASKİ, Manisa’nın 17 ilçesine verdiği su ve atıksu hizmetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmek için yoğun tempoda çalıştığını ifade ederek, açıklamasında şu başlıklara yer verdi:

Salihli’de 3 sondaj tamamen kurudu

Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da da yer altı suları hızlı bir şekilde tükenmektedir. Yeraltı sularının yoğun kullanımı,  yaz aylarında kaynakları besleyecek yeterli yağış olmaması ve bölgedeki jeotermal kaynaklardan sürekli su alınması gibi sebepler ile Salihli ilçesine içme suyu temin eden Gümüşçayı mevkiinde bulunan 11 adet içme suyu sondajından alınan su miktarı son aylarda ciddi oranda azaldı. 3 adet sondaj kuyusu ise tamamen kurudu.

 

9 adet yeni sondaj açıldı

Salihli’de yaşanan su sıkıntısını çözüme kavuşturmak amacıyla 9 adet yeni sondaj açıldı. Gümüşçayı bölgesine 7 adet 200 metre derinliğinde sondaj açılmasına rağmen, bu sondajların yalnızca 5’inden su elde edilebildi. Ancak yer altı sularının değişkenliğine bağlı olarak istenilen su verimi alınamadı. Bundan dolayı ilçede jeofizik etütler yapılarak 2 adet yeni sondaj kuyusu daha açıldı. Yeni sondajlardan çıkan suyu depolara ileten 4 kilometrelik terfi hattı için MASKİ ekipleri gece gündüz mesai yaparak depo bağlantılarını tamamladı ve su seviyeleri normal düzeye getirildi. Önümüzdeki yıl içerisinde ilçede herhangi bir su sıkıntısı yaşanmaması adına planlanan sondajlar için de hazırlık çalışmaları sürüyor.

 

Arızalar haricinde su kesintisi yaşanmıyor

Yaz aylarında tarım, sanayi ve meskenlerde su kullanımının artmasıyla yeraltı suları azalarak içme suyu depolarındaki su seviyelerinde düşüşler meydana geldi. Buna bağlı olarak, binaların üst katlarındaki su basıncında azalma veya kesintiler yaşandı. Basıncın düşmesini önlemek ve depolarda su birikmesini sağlamak için zorunlu olarak, yalnızca 06 Ağustos 2017 – 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında 00:30 ile 05:00 saatleri arasında kesinti yapıldı. Bu durum haricinde, diğer ilçelerde de olduğu gibi, bir arıza meydana gelmediği takdirde Salihli’de de herhangi bir kesinti yapılmadı.

 

Salihli’nin İçme Suyu Raporları Temiz Çıktı

MASKİ’nin 17 ilçe genelinde yaptığı düzenli içme suyu kontrollerinin yanında, Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından da suların rutin laboratuvar analizleri gerçekleştirilmektedir. Salihli merkez mahallelerinden rastgele seçilen Güneş, Kurtuluş, Cumhuriyet, Sağlık ve Yörük mahallelerinden alınan su numuneleri 23 Ağustos 2017 tarihli Halk Sağlığı raporlarında insani amaçlı tüketim kriterlerine uygun ve içime elverişli bulunmuştur. İlçeye bağlı diğer mahallelerde de içme sularının periyodik ve düzenli şekilde analizleri ve takibi yapılmaktadır.

 

Özel bir firmaya su satışı yapılmamaktadır

MASKİ Genel Müdürlüğü, su dolumu yapan hiçbir firmaya doğal kaynak suyu satışı gerçekleştirmemektedir. MASKİ, Manisa’nın 17 ilçesinde olduğu gibi Salihli’de de vatandaşlara yeterli ve sağlıklı içme suyu temin etmek amacıyla tüm imkanlarını kullanmaktadır.

 

MASKİ’DEN SALİHLİ’YE DEV YATIRIMLAR

MASKİ Genel Müdürlüğü, Salihli’de dev hizmet ve yatırımları hayata geçirerek daha yaşanılabilir bir kent inşa ediyor. Bu kapsamda, MASKİ’nin ilçedeki yatırımları şu başlıklar altında sıralandı:

 

25 Milyon TL değerinde yağmursuyu hattı yatırımı

MASKİ, Salihli ilçe merkezindeki yağmursuyu baskınlarının önüne geçmek amacıyla 25 Milyon TL’lik yatırımla 25 kilometrelik yağmursuyu hattı projesini hayata geçirdi. Salihli’nin prestij caddelerinden olan Atatürk ve Şüheda caddelerinden başlayan yağmur suyu hattı projesinin tamamlanmasıyla, ilçe merkezinde ikamet eden vatandaşlar kış aylarında rahat bir nefes alacak.

 

63 kilometrelik altyapı

MASKİ Genel Müdürlüğü, Salihli ilçesinde altyapı alanında birçok önemli projeye imza attı. MASKİ, 101 Mahalle Projesi kapsamında çalışma yapılan Başlıoğlu, Çaypınar ve Gökköy mahallelerinde yüklenici firma kaynaklı yaşanan aksaklıkları gidererek çalışmaları hızla yeniden başlattı. Bugüne kadar ilçe genelinde 35 kilometrelik içme suyu ve kanalizasyon hattı döşeyen MASKİ; 101 Mahalle Projesi kapsamındaki 3 mahalleye de toplamda 10 kilometrelik kanalizasyon hattı, 18 kilometrelik içme suyu şebekesi ve 67 bin 750 metrekare kilit parke taş çalışmasını sürdürüyor. Bunların yanı sıra, ilçe merkezi ve mahallerinde yapılan dere temizlik, ıslah ve korkuluk çalışmalarıyla da taşkınlar önlenerek daha güvenli ve sağlıklı bir Salihli inşa ediliyor.

 

10 mahallenin daha altyapısı yenilenecek

MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından il genelinde çalışmaları başlatılan 154 Mahalle Projesi ile Salihli’ye bağlı 10 mahallede daha altyapı dönüşümü yaşanacak. Emirhacılı, Çelikli, Kemerdamları, Musalar, Yağmurlar, Karaağaç, Köseali, Karayahşi, Bektaşlar ve Adala mahalleri, sağlıklı ve uzun ömürlü kanalizasyon ve içme suyu hatlarına kavuşacak.

 

Salihli’nin geleceği için atıksu arıtma tesisleri devreye alındı

MASKİ Genel Müdürlüğü, Salihli ilçesindeki evsel nitelikli atıksuların sağlıklı şekilde arıtımı ve uzaklaştırılmasını sağlamak amacıyla Salihli ve Durasıllı Atıksu Arıtma Tesislerini faaliyete alarak çalışır hale getirdi.

 

Yeni projeler de yolda

Salihli’ye bağlı Sart, Durasıllı, Yılmaz, Mersinli, Poyrazdamları, Gökeyüp ve Taytan mahallelerinde de sağlıklı altyapı ağları inşa etmek amacıyla yürütülen proje çalışmaları hızla devam ediyor. Ayrıca ilçede toplamda 18 kilometrelik daha dere temizlik çalışması yapılarak, taşkın kaynaklı mağduriyetlerin önüne geçilecek.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ