13 Şubat 2018

Marmara Gölü Duyuruları Yapılıyor

Marmara Gölü Duyuruları Yapılıyor

Marmara Gölü Kıyısında yaşayan yöre halkına “2872 Sayılı Çevre Kanunu” ve “Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği” hükümleri gereği hazırlanan duyurular yapılıyor.

Hazırlanan duyurular; Beyler, Hacıveliler, Kılcanlar, Ozanca, Yeniköy, Atatürk, Eskicamii, İhsaniye, İsmetpaşa ve Kayapınar Mahalleleri Muhtarlıklarına iletildi. Ayrıca köylüler ile de toplantılar yapılarak esaslar detaylarıyla anlatılıyor.

Ulusal Sulak Alan Komisyonunda 2008 yılında “Marmara Gölü Sulak Alan Koruma Bölgesi” olarak onaylanan göl geçtiğimiz yıldan bu yana “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescillenmiştir.

Yasa gereği, doğal çevreyi oluşturan biyolojik çeşitlilik ile bu çeşitliliği barındıran canlıların doğal yaşama alanlarının korunması için; sulak alanların doldurulması ve kurutulması yasak.

Sulak alanın ekolojik karakterini ve fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyecek ölçüde yerüstü ve yeraltı suyu alınamaz.

Mutlak, hassas ve sürdürülebilir koruma bölgelerinde saz ve diğer bitki türlerinin yakılması, sazların sökülmesi ve tahrip edilmesi yasak.

Manisa Valiliği Sulak Alan Komisyonu’nun aldığı kararlara göre; Marmara Gölü Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan Tampon Bölgesi içinde hayvan çiftliği(büyükbaş, küçükbaş, kanatlı), su kuyusu, su pompası ve benzeri faaliyetlerde bulunacak vatandaşların Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğine başvurmaları ve izin belgesi almaları gerekmektedir.

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ