26 Ekim 2017

MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ADINA BÜYÜK BAŞARI

MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ADINA BÜYÜK BAŞARI

Manisa Celal Bayar Üniversitesi adına büyük başarı, Türkiye adına önemli bir kazanım: Yrd. Doç. Dr. Erdal Gümüş, Global Jeoparklar Ağı (Global Geoparks Network) daimi bireysel üyeliğine seçildi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Demirci MYO Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi, MCBÜ JARUM-Jeopark Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Kula UNESCO Global Jeoparkı Kurucu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Erdal Gümüş, önemli bir başarıya imza atarak Global Jeoparklar Ağı (Global Geoparks Network) daimi bireysel üyeliğine seçildi. Yrd. Doç. Dr. Gümüş kurumun 25’inci Türkiye’nin ise bu kurumdaki ilk ve tek üyesi oldu.

Yrd. Doç. Dr. Erdal Gümüş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Özel bir üyelik statüsü olan Global Jeoparklar Ağı bireysel üyeleri; Jeopark konusunda uzmanlığı olan, uluslararası arenada jeolojik miras, sürdürülebilir kalkınma, jeoturizm ve çevre bilimleri konularında üstün hizmetleri olan kişilerden seçilmektedir. Şu ana dek dünya çapında 25 kişi bu özel üyelik statüsüne layık görülmüştür. 10 yılı aşkın bir süredir bilfiil jeoparklar üzerine çalışmaktayım. 2005 yılında jeopark camiasına girdiğimde, 25 üye jeoparkı bulunan mütevazı ama gelecek vaat eden bir girişimdi. Geçen 10 yılda bu mütevazı girişim, 4 kıtada ve 23 ülkede toplam 127 üye jeoparkı bulunan; UNESCO şemsiyesi altında devasa bir küresel oluşuma dönüştü. Jeoparklar üzerine yaptığım master ve doktora öğrenimim sebebiyle Avrupa’da bulunduğum 7 yıl süresince Çin’den Portekiz’e bu girişimin uluslararası gelişimine nacizane katkıda bulundum. Kula Jeoparkı’nı kurmak üzere Türkiye’ye döndüğümden beri de bu çalışmaları Manisa Celal Bayar Üniversitesi Jeopark Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde devam etmekteyim. Türkiye 2000 yılında kurulan jeopark camiasına 2013 yılında Kula Jeoparkı’nın tescil edilmesiyle katıldı. Türkiye’nin bu temsiliyeti, Kula Jeoparkı’nın her 4 yılda bir sertifikasının yenilenmesine bağlıdır. Kula Jeoparkı sertifikasını yenileyememesi halinde, Türkiye bu kurumlardaki tek koltuğunu kaybetmiş olacaktır. Buna karşın Global Jeoparklar Ağı’na seçilen bireysel daimi üyeler herhangi bir jeoparka bağımlı değillerdir. Bu sayede Türkiye uluslararası jeopark arenasında istikrarlı bir temsiliyet kazanmış oldu. Beni bu seçkin göreve layık gören Global Jeoparklar Ağı Başkanı Prof. Dr. Nikolas Zouros’a ve Jeopark Araştırma ve Uygulama Merkezini harekete geçiren Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Ahmet Kemal Çelebi’ye teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ