23 Mayıs 2019

Kitap Kahvede Sosyal Medya Kullanımı Semineri Düzenlendi

Kitap Kahvede Sosyal Medya Kullanımı Semineri Düzenlendi

Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Şehit Makbule’nin Torunları Okuyor Projesi kapsamında açılan Kitap Kahve’de etkinlikler bütün hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında bu kez gençlere yönelik olarak “Sosyal Medya Kullanımı” konusunda seminer düzenlendi. Pdr Uzmanı Esin TÜRKOĞLU tarafından verilen seminere, Manisa Özel Çekim Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleri ve dernek yöneticileri katıldı.

Seminer öncesinde Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Berran BEYDİLİ ve Mehmet Akif KARACA öğrencilere, Şehit Makbule’nin Torunları Okuyor Projesi ve kitap kahve hakkında bilgi verdi. Milli Mücadele kahramanı Gördesli Şehit Makbule’yi tanıttı. KARACA, “Teknoloji kullanımı, internet ve sosyal medyanın oluşturduğu riskler, bağımlılık, çocukların teknolojiyi sağlıklı ve verimli kullanması konusunda bilinçlendirmek amacıyla böyle bir seminer düzenledik.” dedi. Ardından sözü Esin TÜRKOĞLU’na bıraktı.

Esin TÜRKOĞLU, seminerinde; İnternet, İnternet bağımlılığı, İnternet güvenliği, Sosyal medyada zaman sınırlandırması, Dijital ayak izi, Paylaşım ve güvenlik, Sanal tuzaklar konu başlıklarıyla; sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları öğrencilere aktardı. Sosyal medya bağımlığının belirtilerini anlattı.
Dünyada ve Ülkemiz üzerinde internete bağlanma ve interneti kullanma alışkanlığına değinerek, sosyal medya kullanımının %80-90 oranında olduğunu ve bunun olumsuz bir durum olduğunu aktardı. Dünyada sosyal medyada ve oyun için internet başında kullanılan zamanın insanlarda beslenme, hareketsizlik, asosyallik gibi bir çok rahatsızlığa sebebiyet verdiğine değindi. Aşırı hareketsiz olarak internet başında geçirilen zaman nedeniyle insanlarda bir çok omurga bozuklukları ve bağımlılık tehlikelerinin olduğuna değindi.
TÜRKOĞLU, dünyada ve ülkemizde İnternet Bağımlılığı Tedavi Merkezleri kurulduğuna değinerek, Manisa’da yakında benzer poliklinikler açılacaktır dedi. Sosyal medya başında günde en az 2 saat vakit geçirildiğine değinen TÜRKOĞLU, en riskli döneminde 12-18 yaş aralığı olduğuna değindi. Kişinin sosyal paylaşım ortamlarında yaptığı söylem, paylaşım, beğeni, fotoğrafın bazen tehlike oluşturabileceğini ifade etti. “İnternette paylaşılan herhangi bir şey herkes tarafından görülebilmektedir. Özellikle, doğum tarihinizi ve yakın akrabalarınızın isimlerini ve bazı fotograflarınızı herkese paylaşılmayınız, tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerini kabul etmeyiniz, bilinmeyen sitelere girmeyiniz. internet üzerinden yapılan paylaşımların hukuki sorumluluk doğurabileceğini, paylaşım yaparken birkaç kez düşünülmesi gerektiğini unutmayınız.”dedi.

Seminer sonunda Yönetim Kurulu üyesi Salih OKKALI, Esin TÜRKOĞLU’na plaket takdim etti ve şunları söyledi “Çağımızın vazgeçilmez unsuru internet, sosyal medya ve bilinçli internet kullanımı hakkında öğrencilere farkındalık sağladığı için Esin Hocamıza, seminere katılımlarından dolayı Özel Çekim Ortaokulu Müdürü Mustafa Bey’e, öğretmenlerine ve öğrencilerine derneğimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ