11 Nisan 2017

Hükümet Devlet Alacaklarına Yeniden Af Getirmeye Hazırlanıyor

Hükümet Devlet Alacaklarına Yeniden Af Getirmeye Hazırlanıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, Bayburt’ta ip uçlarına verdiği ikinci af yasasının ayrıntıları netleşti.

MİNİ AF PAKETİ

Buna göre, yeni düzenleme 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde ortaya çıkan devlet alacaklarını kapsayacak. Başbakan Binali Yıldırım’a sunulan ve onay verilen taslak düzenleme ile, 1 Temmuz 2016 tarihinden 31 Mart 2017 tarihine kadar olan vergi prim ve trafik cezası gibi borçların faizleri önemli ölçüde silinecek. Bu süre içinde kesilen cezalara da yeniden yapılandırılacak. Mini paketin kapsamına tüm devlet alacakları girecek.

7.2 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR

Maliye Bakanı Ağbal, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“En son Yeniden Yapılandırma Kanunu 2016 hazirana kadar vergi ve prim borçlarını kapsıyordu, halbuki o tarihten sonra temmuzda alçak bir darbe girişimi bu ülke yaşadı. Ekonomide bir miktar yavaşlama oldu ve bu da mükelleflerimizin özellikle 2016’nın ikinci yarısında vergi ve prim ödeme kabiliyetlerini bir miktar aşağıya çekti. Ekonomiye destek olmak amacıyla yeniden yapılandırma süresini 2016 haziranından 2017 mart ayı sonuna çekmek istiyoruz.

Sayın Başbakan’ımıza çalışmalarımızı arz ettik. Kendisinin talimatlarıyla kanun tasarısını arkadaşlarımız hafta sonu hazırladı, hızlı şekilde Meclis’e göndereceğiz.

2016 Temmuz’undan 2017 Mart’ına kadar vergi borçlarını vadesinde ödemeyen, yine vergi dairelerine ödenmesi gereken diğer trafik para cezası olur, motorlu taşıtlar vergisi olur, diğer vergilerle baktığımız zaman 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir yapılandırmayı bu suretle yapmış oluyoruz.

Ağbal, daha önce 2016 haziran itibarıyla yeniden yapılandırma kanununa başvuran vatandaşların, 2017 mart ayına kadar olan dönemde de vergi ve prim borcu varsa önce yaptığı başvurularını tekrar güncelleyeceklerini, bu dönemi de kapsayacak şekilde tekrar yeniden yapılandırmalarını yapacaklarını söyledi. Ağbal, “Peşin ödeme indirimi geçen defa yapmıştık, o bütün uygulamalar bu dönemde devam edecek. Bir de 2016 Haziran’dan önceki dönemlerden vergi borcu olmayan, prim borcu olmayan ama 2016 Temmuz’undan sonra ilk defa vergi borcu ve prim borcu olan vatandaşlarımız da bu uygulamad8an yararlanacaklar. Böylelikle yaklaşık 47 milyar lira tutarındaki vergi alacağını yapılandırmış olacağız.” SGK REHBERİ

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ