29 Mart 2017

Hizmet Kalitemizi Yükseltmeye Devam Edeceğiz

Hizmet Kalitemizi Yükseltmeye Devam Edeceğiz

Manisa SGK İl Müdürü Yavuz KURT yapılan yenilikler ve çalışmalarla ilgili basın bildirisi yayınladı. “SGK olarak kayıt dışını sıfırlamak, emekli aylıklarını en kısa sürede bağlamak, her noktada ve her konuda ulaşılabilir, şeffaf ve güler yüzlü hizmet sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” diyen İl Müdürü KURT sözlerine şu şekilde devam etti;

“Türkiye 78 milyonluk büyük bir aile. Bizde SGK olarak tüm ülke nüfusunu sosyal güvenlik şemsiyesi altında buluşturuyoruz. Sigortalama işlemleri, emeklilik sistemlerinin yönetimi, sağlık hizmetlerinin finansmanı ve kayıt dışıyla mücadele gibi 4 ana hizmeti gerçekleştiriyoruz. Manisa’mızın nüfusu da 1.5 milyona yaklaşıyor. Manisa merkezde ve 11 ilçemizde kurulu merkezlerimizle bu hizmetleri kaliteli ve kolay erişilebilir bir şekilde vatandaşlarımıza sunmaktayız. Şu anda Manisa genelinde 381.731 vatandaşımız sigortalı olarak çalışmakta. 232.254 vatandaşımıza ise farklı adlar altında aylık ve gelir ödemekteyiz. SGK olarak beşikten mezara kadar değil, ölümden sonra dahi hak sahiplerine bağlamakta olduğumuz aylıklarla insanımızın yanında ve hizmetindeyiz.

SGK, sosyal güvenliğin yaygınlaştırılması, işsizlikle mücadele ve yatırım ortamının iyileştirilmesinde üzerine düşen stratejik görevi gayret ve inançla yerine getirmektedir. Manisa SGK olarak bizlerde üreten, istihdam yaratan, ülkemizin kalkınma hamlesine bir tuğla koyan her işverenimizin insan kaynakları gibi çalışmaya hazırız. Cezalandıran değil, rehberlik eden, yol gösteren bir kamu yönetimi sergiliyoruz.

390.520 İşsiz Vatandaşımız İş sahibi Oldu

Sayın Cumhurbaşkanımızın 07 Şubat’ta TOBB ekonomi şurasında başlattığı istihdam seferberliği kapsamında yılbaşından günümüze kadar 390.520 işsiz vatandaşımız iş sahibi oldu. Manisa’da ise 5115 kişi istihdam olanağına kavuştu. Alınan tedbirlerle Milli İstihdam Seferberliği meyvelerini vermeye başladı. Yıl sonuna kadar 1.5 milyon işsizimizi iş sahibi yapmayı hedefliyoruz.

Kayıt dışıyla Mücadelede Çok Yol Kat ettik

Son 15 yılda kayıt dışı istihdamla mücadelede çok yol kat edildi. 2002 yılında % 52 olan kayıt dışı istihdam oranı günümüzde % 33’lere kadar geriledi. Bunda denetimlerin yanı sıra hükümetimizin uyguladığı teşvik politikaları da çok etkili oldu. İl Müdürlüğü olarak ilimizde mevcut sahte sigortalılık ve muvazaalı boşanma gibi vakalarla da kararlı mücadelemizi sürdürüyoruz.

Emekli Maaş İçin Aylarca Sıra Beklemiyor

Manisalı hemşerilerimiz hatırlarlar. Bundan 15 yıl öncesinde emeklilerimiz aylıklarının bağlanması için altı, yedi aya varan süreleri beklerlerdi. Bu sürede çalışmanız mümkün olmadığı için gelirden yoksun halde zor koşullara maruz kalınırdı. Artık, emekliliğini hak eden yurttaşlarımıza alın terlerinin, emeklerinin karşılığı olan aylıklarını 15 ila 20 gün arasında değişen sürelerle bağlıyoruz.

Yatırımları Destekliyoruz

SGK olarak 10’un üzerindeki teşvik uygulamasıyla iş gücü piyasasının canlanmasına ve istihdam maliyetlerinin aşağıya çekilmesine katkı sağlıyoruz. Teşvikler bu noktada çok etkili sonuçlar doğuruyor. Manisa’da sadece 2017 yılı Ocak ayında işçi istihdam eden sanayicimize, küçük ve orta boylu işletmelere ve esnafımıza 38 milyonu aşan tutarda prim teşviki sağlandı. Kadın ve genç işçi istihdamından, araştırma geliştirme faaliyetlerine, kültür yatırımlarından, imalat sektörüne kadar çok farklı alanlarda teşvik olanakları bulunuyor. Teşviklerin yeni yatırımlara ve istihdama ilham kaynağı olduğuna inanıyorum.

Yapmış olduğumuz analizlerde sağlanan prim teşviklerinden Manisa’da yeterince faydalanılmadığını görüyoruz. Bu imkândan yararlanan işveren sayımızı arttırmak için işverenlerimize ve meslek kuruluşlarına yönelik seminerler düzenliyoruz. Ayrıca, işletmelerin ilgili birimlerinin uygulayıcılarına yönelik birebir eğitim verdiğimiz çalışma gruplarımız var. İŞKUR İl Müdürlüğümüz ile de uyum içinde ortaklaşa hareket ediyoruz.

İşverenlerimizi Yerinde Dinliyoruz

İl müdürü, müdür yardımcıları ve merkez müdürleri olarak sanayicilerimizi, borçlu işverenlerimizi, ilk defa iş hayatına atılan esnaflarımızı bizzat üretim tesislerinde, dükkânlarında ziyaret ediyor, sorunlarını ve taleplerini dinliyoruz. Çözebildiğimiz birçok sorunu yerinde çözerek kendilerine yol gösteriyoruz.

Sivil Toplum Örgütleriyle İşbirliği İçindeyiz

Küresel ekonomideki belirsizliklere rağmen Türkiye ekonomisi ılımlı bir büyüme göstermeye devam ediyor. İstihdama yönelik prim ve vergi teşviklerinin de bu kırılgan dönemden güçlenerek çıkmamızı sağlayacağına inanıyorum. Manisa SGK İl Müdürlüğü olarak Manisa’da üretenin, çalışanın yanındayız. Yeni yasal düzenlemeleri, işverenlerimize anlatmak ve onların işgücü piyasasına yönelik beklentilerini dinlemek için sürekli sahada çalışıyoruz. Odalarımızla, Borsamızla, Organize Sanayi Bölgemizle ve muhtarlarımızla güçlü işbirliği ve iletişim içindeyiz.

Hizmet Kalitemizi Yükseltmeye Devam Edeceğiz

SGK olarak kayıt dışını sıfırlamak, emekli aylıklarını en kısa sürede bağlamak, her noktada ve her konuda ulaşılabilir, şeffaf ve güler yüzlü hizmet sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. “

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ