10 Mart 2017

Erdoğan-Putin Görüşmesi. Çok Önemli Açıklamalar

Erdoğan-Putin Görüşmesi. Çok Önemli Açıklamalar

Türkiye ile Rusya arasında imzalar atıldı. Erdoğan ve Putin’den çok önemli açıklamalar. Kritik görüşmede önemli kararlar alınırken ortak yapılan açıklamada Türk firmalarına iş vizesi yasağının da kaldırılacağını belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin uçak krizinin ardından 4. kez bir araya geldi. Moskova’da Kremlin Sarayı’da gerçekleşen ve 2.5 saat süren kritik görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

PUTİN DEV ANLAŞMALARI AÇIKLADI

Putin,”Türkiye en önemli partnerlerimizden biri. Kilit ikili mekanizmaların faaliyetleri yeniden başladı. Yeni ortak yatırım fonu kuruyoruz. Nükleer santral ve Türk akımı çevre dostu projeler. Terörle mücadelede çabalar birleştirilecek. DAEŞ’e karşı ortak mücadelede kararlıyız İstihbarat birimlerinin işbirliğini takdir ediyoruz. Her türlü terör eyleminin amacı ne olursa olsun kınıyoruz. İstihbarat birimleri yakın işbirliği içinde. Göç akımı da endişe verici düzeyde. Suriye’deki durum kolay bir durum değil. Bir çok çelişki var” dedi.

TÜRK FİRMALARINA İŞ VİZESİ YASAĞI KALDIRLACAK

İş adamlarını zora sokan uygulama artık olmayacak Putin, Türk firmalarına iş vizesi yasağının kaldırlacağını açıkladı. Bu durum Türk firmalarını olumlu yönde etkileyecek.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI;

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Köklü ilişkileri ilerletme konusunda kararlıyız. Turizm alanında bir rekora imza atmak istiyoruz. Milli paralarla ticaretin artırılmasını istiyoruz. Türk Akımı ve Akkuyu’da işbirliği emsal olacaktır. Suriye konusu üzerinde hassasiyetle durduk. Fırat Kalkanı DAEŞ’e en büyük darbe. Suriye için bir dayanışmaya ihtiyacımız olduğunu belirttik. Astana süreci başarılı geçti. Bir terör örgütü ile diğeri bertaraf edilemez. Yakın işbirliğimiz birilerini rahatsız ediyor olabilir. Terör örgütleri ilişkilerimizi zehirlememeli. Suriye’de askeri adımlarda her türlü işbirilğini yapıyoruz. Tüm terör örgütleri ile mücadele kararlılığımız var. İnsani yardım konusunda da bu işbirliğimizin devam ettirme kararlığındayız. Bu olay artık terörü aşmış vaziyette. Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğü hedefimiz. Suriye ve Irak’ın parçalanmasına tahammülümüz yok. Münbiç sürecinde Türkiye ve Rusya olarak koalisyon güçleriyle işbirliği yapalım istiyoruz. Terör örgütlerinin oralarının işgali değil halkının oralara yerleşmesidir. Rakka DEAŞ’ın örgütlendiği yerdir. Irak’ta koalisyon güçleri ile yoğun çalışma sürüyor. Telafer’de soydaşlarımız Türkmenler var” diye konuştu.

DEAŞ’A EN BÜYÜK DARBE!

Suriye üzerinde hassasiyetle durduk. Fırat Kalkanı Harekâtı, DEAŞ’a vurulan en büyük darbedir. Suriye’nin toprak bütünlüğünü hiç kimse tehlikeye atmamalıdır. Bütün konularda hem fikir olmasak da iletişim kanallarını açık tuttuk.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ