30 Nisan 2018

En Cok Fabrika, OSB ve Mesleki Liseler AK Parti İktidarları Döneminde Açıldı

En Cok Fabrika, OSB ve Mesleki Liseler AK Parti İktidarları Döneminde Açıldı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı nedeniyle açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türkiye tarihinde en çok fabrika, organize sanayi bölgesi ve mesleki teknik liselerin AK Parti iktidarları döneminde açıldığını belirterek, “Bu dahi emeğe ve işçi sınıfına verdiğimiz önemi, emekçi sınıfına sahip çıktığımızı göstermeye yeterlidir” dedi.

1 Mayıs’ın 12 Eylül darbesinden sonra 1981’de yasaklandığını uzun bir aradan sonra 2009 yılında ilk defa AK Parti tarafından Emek ve Dayanışma bayramı olarak kutlanmasının kabul edildiğini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “AK Parti olarak emeği en yüce değer olarak görüyor, saygı duyuyoruz. Bu anlayı içerisinde getirdiğimiz uygulama ve çıkardığımız kanunlarla sendikaların önünü açtık. 1 Kasım seçimleri öncesinde vaat ettiğimiz gibi taşeronda çalışan işçi kardeşlerimizi kadroya aldık. İşçi ve emekçi kardeşlerimiz herşeyin en güzelini hakkediyorlar. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyor, sosyal, ekonomik ve özlük haklarının daha da iyileştirilmesi yönünde önemli mesai harcıyoruz. 1 Mayıs işçilerin bayramıdır. Bu bayramı provoke etmek isteyen dar zihniyetçi gruplara provokatörlere işçi kardeşlerimizin de yardımlarıyla müsaade edilmeyecek bu anlamlı bayram bir bahar havasında kutlanacaktır” dedi.

İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ SENDİKALARA ÜYE OLMALI

“İnsan ne kadar çok ekonomik imkanlarla donatılırsa o kadar huzuru tesis eder, huzurlu ortamlarda çalışmış olur” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “İşçi kardeşlerimizin sendikalara üye olmaları kendi haklarına sahip çıkmak adına yararlı olacağına inanıyorum. İşçilerimiz sendikalara üye olurken tüm sendikaları da işçilerimizin sendikal ve özlük haklarını korumaya davet ediyorum. Sendikalar işçileri ihmal eden zam ve rant kapısı haline dönüşmemelidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs işçi bayramlarını kutluyorum. Ekonomisi daha ileri gitmiş, çalışma koşulları daha da iyileştirilmiş, çalışma alanları daha refah, daha özgür olan çalışma şartlarının var olduğu nice işçi bayramlarını temenni ediyorum.”

DÜNDEN BUGÜNE 1 MAYIS

1 Mayıs dolayısıyla Salı günü (yarın) resmi tatil olacak. Bu nedenle okullar, bazı işyerleri, bankalar, sgk gibi kurumlar çalışmalarına bir günlük ara verecek. İşte 1 Mayıs hakkında merak edilen bazı bilgiler…

1 MAYIS NEDİR?

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ