19 Mart 2018

“Çanakkale: Ertesi Gün” Konulu Konferans

“Çanakkale: Ertesi Gün” Konulu Konferans

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü nedeniyle“Çanakkale: Ertesi Gün” konulu konferans düzenlendi. 19 Mart 2018 tarihinde MCBÜ Rektörlüğü Konferans Salonunda düzenlenen konferans, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Mert tarafından verildi. Konferansa, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şaver Yüksel, İl Müftü Yardımcısı Sevinç Tepekaya, öğretim elemanları, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Konferans, saygı duruşunda bulunulması ve MCBÜ Kültür-Sanat Topluluğu İşaret Dili Ekibi eşliğinde İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. “Bugün sizlere savaşı, kahramanlıkları anlatmayacağım. Sonrasına gideceğiz, ertesi güne. Gözleri buğulu, yanakları ıslak, bir zamanlar ufukların efendisi olan ve o ertesi gün yapayalnız kalan insanları anlatacağım” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Hasan Mert, “Bugüne kadar Çanakkale Savaşları hakkında pek çok konuşma dinlediniz, yazılar okudunuz. Büyük kahramanlıkları öğrendiniz, onlar gibi olmayı dilediniz. Ancak anlatılanlar tekrardan öteye geçmedi. Biz farkında olmadan önemli bir değeri, bizi biz yapan kaynağı kurutmaya başladık. İnsan aklı unutmaya mahkûmdur. Elbette bazı şeyler unutulabilir; ama bu, bizi biz yapan değerleri hafızalarımızdan silmek demek değildir. Tarih; öğrenilmesi, hatırlanması elzem olan bilgileri değerlendirmek ve ibret almak için vardır ki tekerrür etmesin” dedi.

 “O yıllara yakın yaşamış insanların anılarına bakarsanız, Çanakkale’nin benliklerinde derin izler bıraktığını görürsünüz. Kimi oğlunu, kimi kardeşini veya sevgilisini o topraklarda bırakmıştır. Bunlar kolay unutulacak acılar değildir” diyen Prof. Dr. Hasan Mert, savaş sonrası memleketine dönen Seyit Onbaşı’nın yurt gezisine çıkan Mustafa Kemal Paşa ile arasında geçen konuşmayı, bir babanın çok küçük yaştaki çocuğunu askerlere emanet edişini, iki bacağını bizlerin hürriyetine karşı Çanakkale’de bırakan Celal Dümtek’in yaşantısını, Çanakkale Savaşında şehit düşen borazancı oğlunun borazan ağızlığına bakarak ağıt yakan kadını, üç günlük eşi Çanakkale’de şehit düşen Şemsi ninenin eşini bekleyişini, büyük bir mücadelenin, azmin, zaferin, sadakatin ve sonsuzlukta buluşmaya verilen sözlerin sahiplerini bizlere etkileyici bir üslupla anlattı.

Hasan Basri’nin cepheden ayrılırken, “Yağmur yağıyordu. Soğuk bir rüzgâr esiyordu. Gerçekten yollarda çok zahmet çekiyorduk. Bu subaylar, bu erat zorluk içindeydi. Biz bu zorluğu namus için, vatan için çekiyorduk. Bu bakımdan, geride sobalarının başında kalanlar bizi düşünmelidirler. Gazi ve şehit babalarına iyi davranmalıdırlar” sözlerini aktaran Prof. Dr. Hasan Mert, “Çanakkale’de can veren, kan veren şehitlerimizin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyorum. Onların yaslarını tutan babaların, anaların, eşlerin, çocukların yasları önünde de saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

Konferans sonunda yaptığı konuşmada, “Bu milletin imanını, imanından beslenen şehadet kültürünü bize aktaran, ruhumuza dokunan ve bizim tekrar şuurlanmamıza katkı sağlayan Prof. Dr. Hasan Mert’e çok teşekkür ediyorum” diyen MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi Prof. Dr. Hasan Mert’in teşekkür belgesini; MCBÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Asena Altın Gülova da çiçeğini takdim etti.

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ