27 Mart 2018

Çanakkale Destanı Kula’da Canlandı

Çanakkale Destanı Kula’da Canlandı

Kula Belediyesi’nin düzenlediği, Çanakkale Savaşı Tiyatrosu, savaş müzesi, fotoğraf sergisi ve sinevizyon gösterileri ile Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi, 103. yıldönümünde Kula’da canlandırıldı.

Kula Belediyesi, Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi’nin 103. yıldönümünde, Çanakkale Savaşları’nda yaşanan destansı hatıraları, tiyatro, müze, fotoğraf sergisi ve sinevizyon gösterileriyle Kula’da yeniden canlandırdı. Yunus Emre ve Şehit Ömer Halis Demir Kent Meydanı’nda oluşturulan Çanakkale Platosu’nda ki müze, fotoğraf serigisi ve sinevizyon gösterileri gün boyu Kulalı ziyaretçileri ağırladı. Etkiliğin final etabında sergilenen Çanakkale Savaşları Tiyatrosu’na, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Nazım Baytok, Kula Belediye Meclis Üyesi Selim Urlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Sümen, İlçe Müftüsü Kamil Kırkız, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tiyatro, şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Çanakkale Savaşı’nın destanlaşan kahramanları Seyit Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş’un canlandırıldığı tiyatro oyunu, izleyicilerden büyük alkış topladı.  Kulalıların en çok alkışladığı Atlı top arabası sahnesi oynanırken, alandan Kula Belediye Meclis Üyesi Mehmet Kavas’ın öncülüğünde Kulalı atlı birlikler geçiş yaptı. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, gecenin sonunda katılımcılara teşekkür ederek, tiyatro ekibine çiçek takdim ederek hatıra fotoğrafı çekildi.

Başkan Tosun; “Çanakkale Ruhunu Kula’da Yaşattık”

Güçlü devletlerin temelinde, güçlü bir milli birlik ve beraberlik duygusunun yattığını belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, “Milli birlik ve Beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, böyle güzel bir programda sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yapılan bu organizasyon ile Çanakkale Ruhunu Kula’da bir kez daha canlandırdık. Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü, milletin kayıtsız şartsız egemenliği için, bu topraklar uğruna, yüz binlerce şehit ve gazi canlarını hiçe sayarak mücadele verdi ve hala da vermekte. Bizler, vatan, millet ve bayrak için canlarını hiçe sayarak şehitlik şerbetini içen kahramanların torunlarıyız. Nasıl ki o zaman atalarımız bu vatanı hain bölücü örgütlerin eline bırakmadı şimdi bizde bize emanet edilen bu aziz vatanda bu bayrağı s-sonuna kadar dalgalandırmak için mücadele vereceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyor, Afrin’de mücadele eden askerlerimize de kolaylıklar diliyorum ” dedi.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ