09 Mayıs 2018

Baybatur’dan Dünya Engelliler Haftası Mesajı

Baybatur’dan Dünya Engelliler Haftası Mesajı

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. AK Parti Hükümetlerinin insan merkezli yönetim anlayışının ete kemiğe büründüğü alanların başında engelli vatandaşlara yönelik yapılan düzenlemelerin geldiğini ifade eden Baybatur, 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellileri ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte adımlar atıldığını ifade etti.

AK Parti iktidarlarında toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik geliştirilen sosyal politikalarla, engellilerin yaşamını kolaylaştıran, refah seviyesini yükselten, onları başarıya ulaştıran tedbirleri hayata geçirdiklerini belirten Baybatur, mesajında şunları kaydetti:

“Hak eksenli yaklaşımla sağladığımız tüm hizmetlerde, engellilerimizin sosyal hayata tam katılımlarını sağlamak adına Anayasanın 10. maddesinde yapılan değişiklikle ‘Pozitif ayrımcılık’ hükmünü getirdik. 1500 maddelik engelliler hukukunu hükümetlerimiz döneminde oluşturduk. Engelli kardeşlerimize mutlu bir yaşam sunabilmek için iş ve meslek sahibi olmalarına özel önem atfettik. Bu çerçevede yapılan atamalarla, kamuda çalışan engelli sayısını 60 bine yükselttik. Ülkemiz bugün engellilerin hayat şatlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, geleceğe güvenle bakmaları konusunda dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaşmıştır. Buna rağmen yapılanları yeterli görmüyoruz. Önümüzdeki süreçte değişen şartları ve ihtiyaçları dikkate alarak, engelli vatandaşlarımızın kendilerine yeter koşullar içerisinde sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürmeleri için hükümet olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilinci içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.  Unutulmamalıdır ki; herkes bir gün engelli olabilir. Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece kendilerinin ve ailelerinin değil, hepimizin sorunudur. Bu bağlamda sorunların tespiti ve çözümü konusunda toplumun tüm kesimlerinin işbirliği gereklidir. Türkiye’nin; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle el ele vererek tüm önyargıları ve engelleri aşacağına yürekten inanıyorum. Engellerin kaldırıldığı bir dünya dileğiyle Dünya Engelliler Haftası’nı kutluyor, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ