20 Mart 2018

Baybatur’dan Başkan Ergün’e Sert Yanıt

Baybatur’dan Başkan Ergün’e Sert Yanıt

100 milyon liralık borçlanma yetki talebine İç İşleri Bakanlığı’ndan henüz onay çıkmadığı için AK Parti’yi siyaset yapmakla suçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e sert yanıt AK Parti MKYK Üyesi Murat Baybatur’dan geldi. İller Bankası’ndan borç alamadığı için 84 mahalleye hizmet götüremediğini söyleyen Başkan Ergün’e “Seçime 1 yıl kala mı hizmet etmek aklına geldi?” diye soran Baybatur, “500 milyon liraya belediye binası yaptıracağına 84 mahalleye hizmet yap” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’le telefonda yaptıkları görüşme içeriğinin televizyon programında iddia ettiği gibi gelişmediğinin altını çizen AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Başkan Ergün’ün kamuoyunu yanıltmaya çalışması bir kenara kendisinin samimi yaklaşımını suistimal etmesini doğru bulmadığını söyledi. Başkan Ergün anlattığı için telefon görüşmelerine ilişkin konuşmakta bir beis görmediğini belirten Baybatur, “İlk olarak şunu düzeltelim; Büyükşehir belediyesinin 200 milyon liralık borçlanma yetki talebinin Mahalli İdarelerce onaylanan 100 milyon liralık kısmının İç İşleri Bakanımız tarafından imzalanması için Sayın Ergün beni aramadı. Yeni çevreyolu imar değişikliğiyle ilgili Şehzadeler Belediyemizle birlikte Büyükşehir belediyesinin bir talebi vardı. Aradan bir buçuk, iki ay geçmesine rağmen ses çıkmayınca Sayın Ergün’ü ben aradım. ‘Sayın başkan, imar değişikliğiyle ilgili evraklar Ankara’ya henüz gelmemiş bu iş olsun istiyorsanız ilgili bürokratınıza söyleyin evrakları göndersin, bende buradan takip edeyim’ dedim. Başkan Ergün’de ‘Nasıl olur Sayın vekilim, ben hemen ilgileniyorum, evrakları gönderttiriyorum’ dedi. Görüşme sırasında Sayın Ergün bana ‘Sayın vekilim bu arada sizden bir ricam olacak, 200 milyon lira borçlanma yetkisi talep ettim 100 milyonuna onay vermiş Mahalli İdareler, İç İşleri Bakanının önündeymiş. Buna imza attırabilir misiniz? Rica etsem’ dedi. Ben de ‘Sayın başkan mail olarak atın bana sordurayım, konuşayım’ dedim. Benim söylediğim bu ve ben bu konuyu İç İşleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile görüştüm. ‘İnceliyoruz yakın zamanda cevap veririz’ dedi. Durum bu iken, ben iyi niyetimle benim vazifem olmamasına rağmen ilgileniyor iken Sayın Başkanın televizyon programında konuyu anlatma biçimi ve üslubu, siyasi nezaketten uzak hitap biçimi ile gerçeklerden uzak anlatımını üzücü buldum” şeklinde konuştu.

84 mahalleye hizmet seçime 1 yıl kala mı aklınıza geldi?

Borçlanma yetkisi verilmediği için 84 mahalleye hizmet edememekten yakınan Başkan Ergün’ün algı oluşturmaya çalıştığını kaydeden Baybatur, “Belediye seçimlerine kalmış 1 yıl. Ey! Başkan bu 84 mahalleye hizmet etmek 4 yıldan beri aklına hiç gelmedi de seçime 1 yıl kala mı geldi? diye adama sorarlar. 500 milyon liraya belediye binası yaptıracağına gitseydin ilk önce 84 mahalleye hizmetini yapsaydın. Bir şeyi daha doğru söylemiyor. AK Parti’nin yapacak olduğu hizmetleri engellediğini söylüyor. Biz büyükşehir belediye meclisinde AK Parti grubu olarak büyükşehre 436 milyon lira borçlanma yetkisi verdik. Uzunburun, Turgutlu arıtma ve 6 adet arıtma, köprülü kavşaklar, MASKİ programları, Araç  ve makina parkı, elektrikli toplu taşıma aracı ve buna benzer pek çok iş için. 436 milyon liralık size destek verdik. 100 milyon lira borçlanma gelmedi diye 84 mahalleye hizmet edemeyeceğinizi söylüyorsunuz, böyle bir mağdur edebiyatı yapmak çok ayıp” dedi.

Kim siyaset yapıyor?

Manisa’da içme suyuna zam yapmak isteyen Başkan Ergün’ün bu kararına AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin itiraz ettiğini anımsatan Baybatur, “Türkiye’de birçok belediye suya zam yapmayı bir kenara bırakın indirime giderken biz Manisalı hemşehrilerimizin suyu zamlı kullanmalarını istemedik. Peki Sayın Başkan Ergün ne yaptı? ‘Madem suya zam yaptırmadınız bende ilçe belediyelerine yapacak olduğum projeleri hazır olan yatırımları yapmam’ dedi. Peki yatırımlarını yapmayacağım diye saydığı belediyeler hangi belediyeler? Tamamı AK Partili belediyeler. Manisa’da içme suyuna zamma razı olmadık diye tüm AK Partili belediyeleri cezalandırdı kendince. Şimdi soruyorum, kim siyaset yapıyor?  AK Partili belediyeleri cezalandırmayı kendisine mubah gören Sayın Başkan, siyaset değil hizmet yapıyor, ama herhangi bir bakanlıktan bir talebi reddedilir yada gecikirse hiç bir gerekçeyi kabul etmeyip siyaset yapıldığını söyleyip, Manisalılara şikayet ediyorum demeye başlıyor. Kişi kendinden bilir diye bir söz vardır. Kendisi göreve geldiği ilk günden bu yana siyaset yapa yapa, AK Partili belediyelere hizmette kapıları kapata kapata geldiği için bizi de kendisi gibi görüyor” dedi.

ARÇİ İÇİN Daire Başkanı Manisa’ya geliyor

Başkan Ergün’ün Ali Rıza Çevik Ortaokulu Projesi’ne bakanlıktan ret geldiği yönündeki açıklamalarının da gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Baybatur, şöyle konuştu: “Bu konuya Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanı Hakim, Bakan Yardımcısı Hakim, Bakan Bey hakim. Milli Eğitim bürokrasisi için söylüyorum. Bu konu için gidildiği hafta İnşaat Daire Başkanı izinliymiş, vekalet eden başka bir bürokrat konudan habersiz olduğu için bu iş olmaz demiş. Manisa Milli Eğitim’deki ilgili arkadaş beni aradı ‘Efendim olmaz diyorlar’ dedi. Hemen Bakan Yardımcısı Orhan Erdem Bey’le görüştüm. ‘Siz olur dediniz, ancak bu alttaki bürokrat ne yapıyor’ dedim. Bakan Yardımcısı; ‘Olur mu öyle şey? Bakanın lafının üzerine laf mı olur. Siz hiç kafanıza takmayın biz bu işi çözeriz’ dedi. Şimdi okulun projelendirme çalışmaları devam ediyor. İnşaat Emlak Daire Başkanı yüksek ihtimalle bu hafta yada önümüzdeki hafta Manisa’ya gelecek. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki; Ali Rıza ile ilgili Sayın başkanla bizim bir görüşmemiz hiç olmadı. Ali Rıza Projesi tamamen Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik ve İlçe Başkanımız Ahmet Tonguç ve Murat Baybatur’un ortaklaşa düşündükleri bir çalışmadır. Ali Rıza ile Cengiz Ergün’ün hiç bir alakası yoktur. Bu işi biz ilan ettikten sonra Cengiz Ergün gazetelerde demedi mi? ‘Hem sevindim, hem şaşırdım’ diye. Konuşmuş olsak ‘Şaşırdım’ der miydi?”

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ