23 Ekim 2017

AZERBAYCANLI KONUKLAR MANİSA YA HAYRAN KALDI

AZERBAYCANLI KONUKLAR MANİSA YA HAYRAN KALDI

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi’nin düzenlediği Bahtiyar Vahabzade, Abdurrahim Karakoç Şiir ve Türküleri Gecesi’ne katılmak üzere kardeş ülke Azerbaycan’dan ve ülke genelinde diğer illerden gelen konuklar Manisa’nın tarihi ve manevi yerlerine ziyaret ettirilerek birbirinden önemli anılarla Manisa’dan ayrıldılar. Manisa’nın atmosferine hayran kalan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve beraberindeki heyet kendilerini konuk eden AK Parti Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ başta olmak üzere organizasyon heyetine teşekkür ettiler.

Manisa’da Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Manisa Şubesi tarafından düzenlenen Türk Dünyası’nda iz bırakanlar Bahtiyar Vahabzade – Abdurrahim Karakoç şiirleri ve türküleri gecesine katılmak için Manisa’ya gelen Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Ganire Paşayeva ve beraberindeki Azeri misafirlerle, diğer illerden gelen konuklar Şehzadeler şehrinde gezdirilerek tarihi ve manevi iklim tanıtıldı.

Manisa’nın tarihi ve doğal güzelliği karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen misafirler, rehber eşliğinde önemli tarihi mekânlar hakkındaki bilgileri dinleyerek hatıra fotoğrafı çektirdiler. Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva ve beraberindeki misafirler Manisa’da Mevlevihane, Ulu Cami, Manisa Muradiye Cami, Ağlayan Kaya, Hafsa Sultan Şifaneleri Manisa Tıp Müzesi ve diğer tarihi mekânları rehber eşliğinde gezerek Manisa’yı çok beğendiklerini dile getirdiler. Mevlevihane’yi gezen Azerbaycan Milletvekili, Osmanlı’da şehzadelerin eğitim almak için geldikleri yeri görünce rehberden önemli tarihi bilgiler aldı. Paşayeva, Mevlevihane’nin bahçesindeki on iki köklü tek ağacın hikâyesini dinledikten sonra on iki ayrı kökten oluşan bu ulu ağacı Türk Milletine benzetti. Paşayeva, “Tıpkı Azeriler, uygurlar, Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler, Türkmenler gibi farklı yerlerde olsak da özümüz bir. Hepimiz Türküz, önemli olan budur.” dedi.

Şifahaneyi gezip gören misafirler, eskiden Osmanlı İmparatorluğu’nda tedavilerin nasıl yapıldığı hakkında bilgi aldı. Musiki dinleyerek tedavi olan hastaların nasıl şifa bulduklarını anlatan rehber, Azerbaycan Milletvekili Paşayeva ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’a detaylı bir bilgi vererek canlandırma yapan mankenlerden birinin canlı olduğunu ve yaşayan müze kapsamında böyle bir uygulama yaptıklarını ifade etti.

Şehir gezisine AK Parti Manisa Milletvekili ve TDED Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, eşi Huriye Özdağ ve Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak’ta iştirak etti. Azerbaycan’dan gelen misafirlerin Manisa’da bulunmaktan dolayı mutlu oldukları gözlerden kaçmadı. Özdağ ve Paşayeva Şifahane’nin ziyaretçi defterine hatıra olarak günün anlam ve önemine ilişkin duygu ve düşüncelerini yazarak hoş ve anlamlı bir hatıra bıraktı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ