08 Mart 2018

“Avrasya Yükseköğretim Zirvesi” ve “Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi”

“Avrasya Yükseköğretim Zirvesi” ve “Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi”

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen “III. EURIE Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE 2018)” ve İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde gerçekleştirilen “Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi (TACHE 2018)”ne katıldı.

TACHE 2018 Konferansında; Türk ve Arap Üniversiteleri arasında personel ve öğrenci hareketliliklerinin canlandırılması, bilimsel çalışmaların artırılması üzerinde paneller ve iş birliği çalıştayları düzenlendi. 4. Sanayi Devrimi olarak da adlandırılan Endüstri 4.0’e yönelik tüm akademik ve bilimsel çalışmalarda birlikte hareket edilmesi hususlarına değinildi.

Avrasya Üniversiteler Birliği-EURAS ve DEİK- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu iş birliği ile düzenlenen “Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi”ne 70’den fazla ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde rektör, rektör yardımcısı, akademisyen ve uluslararası eğitim sektöründen uzmanlar katıldı.

Yurt dışından ve yurt içinden üniversiteler başta olmak üzere, yükseköğretim sektöründen kurumların 200 tanıtım standı ve 2500 katılımcı ile yer aldığı bu zirvede; uluslararasılaşma başta olmak üzere yükseköğretim yönetimi konularında paneller, seminerler, yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi. 112 konuşmacının yer aldığı zirvede, 42 panel ve seminer gerçekleştirildi. Zirvede ayrıca, Türkiye’den 30’a yakın devlet ve vakıf üniversitesi ile Rusya, Çin, Amerika, Birleşik Krallık, Ukrayna, Azerbaycan, İran, Irak, Malezya, İspanya, Almanya, Fransa ve KKTC’nin ülke bazında standları yer aldı. Üniversitemiz; YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in de yükseköğretim ve uluslararasılaşma konularında konuşma yaptıkları kongrede, tanınırlığını ve uluslararasılaşma hususunda bağlantılarını artırma imkanı buldu.

Manisa Celal Bayar Üniversitesini temsilen MCBÜ Uluslararası İlişkiler Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Sühal Şemşit ve Uzm. İpek Yeniay’ın katıldığı Zirvede; Avusturya, Malezya, İtalya, Fas, Yemen, Lübnan, Ürdün gibi pek çok ülke üniversiteleri ile çeşitli iş birlikleri yapılması konusunda görüşmeler yapıldı.

Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi, Türk üniversitelerinin dünyaya açılmasını daha etkin bir hale getirmek ve Türkiye’deki üniversitelerin dünyanın çeşitli üniversiteleri ile farklı alanlarda iş birliği yapmasına zemin hazırlamak amacıyla organize ediliyor.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ