17 Eylül 2017

AK Partili Baybatur Ahilik Kültür Haftası’nı Kutladı

AK Partili Baybatur Ahilik Kültür Haftası’nı Kutladı

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle yayınladığı mesajında “Ahilik, harama bakmama, ahde vefa etme, yalan söylememe ve cömert olma gibi yüksek ahlak ilkelerini nesilden nesile gururla aktardığımız bir kültür hazinemizdir” dedi.

 

Sanatkar ile ahlakın birleştiği muhteşem bir kurum olan ahiliğin; akıl, ahlak ve çalışma prensipleri üzerine kurulu, sevgi, kardeşlik ve dayanışmayı benimsemiş edepli insan kültürünü ifade ettiğini belirten Baybatur, mesajında şunları kaydetti:

“Tarih bir millet için şuurdur. Ahi Evran tarafından temelleri atılan ahilik felsefesi, en güzel hasletleri içerisinde barındıran toplumsal şuurumuzun önemli değerlerinin başında gelmektedir. Anadolu topraklarında esnaf ve sanatkarların oluşturduğu Ahilik kültürü, ‘elini, belini, dilini, gözünü kapalı; alnını, kalbini, kapını ve sofranı açık tut’ düsturuyla yüzyıllar boyu milletimize ilham kaynağı olmuştur. Toplumun çeşitli kesimlerini bir araya getiren Ahilik ruhu, çok uzun yıllar boyunca lonca teşkilatları ile sosyal barışı korumuş, mesleki dayanışma ile toplumun ve devletin ayakta kalmasına yardımcı olmuştur. Evrensel kardeşliği, ticarette dürüstlüğü, mesleki ilişkilerde kendi kendine denetimi esas alan Ahilik, 12. yüzyıldan bu yana esnafımız arasındaki beraberlik ve dostluğu pekiştirerek, son derece sağlam dayanışma örnekleri ortaya koymuştur. Ahilik teşkilatı, günümüz esnaf birlikleri ve meslek odalarının da temelini oluşturmuştur. Sahip oldukları iş ahlakı ve çalışma disipliniyle esnaf ve sanatkarlarımız, kendilerine kalan bu güçlü mirasla ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sunmaktadır. Hükümet olarak biz de esnaf ve sanatkarlarımızın önlerini açmanın, karşılaştıkları sıkıntıları gidermenin gayreti içindeyiz. Her zaman olduğu onları her bakımdan desteklemeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası’nı kutlar, birlik, beraberlik ve ahiliğe esas olan değerler ışığında hayırlı ve bereketli kazançlar dilerim.”

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ