12 Mayıs 2017

4 Yıllık Üniversite Bitirmeyen ‘Ebe’, ‘Hemşire’ Olamayacak !

4 Yıllık Üniversite Bitirmeyen ‘Ebe’, ‘Hemşire’ Olamayacak !

Türkiye’de ‘iş garantili’ meslekler olarak bilinen sağlak sisteminde radikal değişikliğe gidiliyor. Buna göre, hemşire, ebe ve sağlıkçı gibi mesleklerde lisans şartı getiriliyor. Yani meslekler için sağlık meslek lisesini ve iki yıllık yüksek okulu bitirmek yeterli olmayacak. Dört yıllık bir üniversite diploması alınarak meslek sahibi olunacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, sağlık meslek liselerinde yapılacak yeni düzenlemelerle ilgili bilgi verdi.Eyüp Gümüş, sisteme girmeyen, özel sektör ve kamuda iş bulamamış sağlık personeli sayısının 100 binin üzerinde olduğunu dile getirerek, bu rakamların iyi koordine edilmemesi durumunda Türkiye’de gelecekte işsiz sağlık personeli sayısının artacağını ifade etti.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile görüştüklerini aktaran Gümüş, sağlık alanındaki mesleklerin yeniden tanımlanması için çalıştıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının ve YÖK’ün, kadroları Sağlık Bakanlığına sormadan kendine göre veremeyeceğinin altını çizen Eyüp Gümüş, devletin ihtiyacına göre bu personellerin eğitimlerinin yapılacağını kaydetti.

Gümüş, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’le kurduğumuz komisyonla hem meslekleri yeniden tanımlıyoruz hem de mevcut meslek oranlarını ve sayılarını yeniden çalışıyoruz. Bakanlık olarak biz lise mezunu, önlisans mezunu hemşire, ebe almamaya çalışacağız. Lisans mezunu olmasını istiyoruz. Uzaktan erişimle lisans almalarını sağlayacağız. Onları da sisteme dahil edeceğiz. Sağlıkta personel kalitemiz ve insan gücü kaynağımızın da nitelikli hale gelmesini sağlamamız gerekiyor.”

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ