03 Temmuz 2018

MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi 429 Mezununu Uğurladı

MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi 429 Mezununu Uğurladı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni, MCBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi Açık Amfide gerçekleştirildi. Törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş ve Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ahmet Kilimcioğlu, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, akademik ve idari personel ile mezun öğrencilerin yakınları katıldı.

MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesini birincilikle bitiren Ayşe Yıldırım, törende mezunlar adına yaptığı konuşmasında, “Şu anda mutlulukların en büyüğünü yaşamaktayız. Bir yandan zorlu bir geleceğe atılmanın endişelerini taşırken, bir yandan da Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden mezun olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gençliğimize, gücümüze, aldığımız eğitime dayanarak mesleklerimizi en yüce konumuna getirmeye çalışacağız” dedi.

MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu, toplam 429 öğrenciyi mezun etmenin gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Bugün, Hemşirelik Bölümü 18. Dönem, Ebelik Bölümü 16. Dönem, Sosyal Hizmet ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2. Dönem mezuniyet törenimizi gerçekleştiriyoruz.

Değerli anne babalar ve öğrencilerimizin çok kıymetli yakınları, ne mutlu sizlere böyle güzel bir günde bir aradayız. Onları yetiştirmek ve bu günlerini görmek için çok çaba harcadınız. Bu onurlu günde yanınızda olamayan yakınlarınıza selam gönderiyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Eminim onlar da şu anda aramızdadır. Hepinize çok teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum.

Sayın öğretim elemanlarımız, değerli hocalarımız, sizlerle birlikte tüm araştırma görevlilerimize, aynı zamanda tüm idari ve yardımcı personelimize teşekkür ederim. Uygulamalı eğitimin yoğun olduğu fakültemizde, bir anlamda usta çırak ilişkisiyle öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için büyük çaba harcadınız. 77 akademik, 16 idari ve yardımcı hizmetler personeli olarak, sayısı 2200’e ulaşan öğrencilerimizin birçok problemiyle büyük mücadelelerle baş etmesini bildiniz.

Sevgili öğrencilerimiz, zorlu bir eğitim aldınız. Ancak nitelikli öğretim elemanlarımızla nitelikli eğitim aldığınıza inanıyorum. Özellikle son sınıftaki uygulama ve staj programları ile ülkemizin dört bir yanında stajlara giderek gerçek uygulama ortamında kendinizi yetiştirme imkânı buldunuz. Unutmayın ki birçok üniversitede öğrenciler stajlara gönderilemezken, öğretim elemanlarımız ve idari personelimizle birlikte öğrencilerimizin nitelikli bir eğitim alması için elimizden gelen çabayı gösterdik. En büyük desteği başta Üniversitemiz Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimliği ve Manisa İl Sağlık Müdürlüğümüz olmak üzere ilimizdeki birçok kurum vermiştir. Değerli yöneticilerine buradan ayrıca teşekkür ederim.

Sevgili öğrenciler sizlere birkaç tavsiyem olacak; mesleğinizi icra ederken Meslek Andında yüksek sesle okuduğunuz din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan mesleğini icra edeceğinize dair inancımız tamdır. Ancak sürekli çalışarak kendinizi yenilemeniz gerekiyor. Bu yüzden yaşam boyu okumak ve çalışmak önemli. Burası sizin eviniz, kapımız her zaman sizlere açık. Çalışacağınız kurumlarda ilişkilerinizin temeli hoşgörü ve samimiyete dayansın. Hem işte, hem özel hayatta yaşam tarzlarına saygı gösterin. Unutmayın ki onurlu olmakla bencil olmak arasında ince bir çizgi vardır. Tüm yaşamımızda dengeli olmak çok önemlidir. Bu elbette kolay değildir, biraz çaba ve fedakârlık gerektirir. Ayrıca hastalarınıza ya da sorunları nedeniyle size müracaat edenlere önce günaydın, iyi günler, nasılsınız gibi çok basit insani duygularınızı belirtmekten çekinmeyiniz.

Sevgili öğrencilerimiz, bizler her zaman yanınızdayız. Ne zaman sorununuz olsa bizlere danışmaktan çekinmeyin. Mezunlar günü etkinliklerimize de katılmaya gayret ederseniz bizleri ayrıca mutlu edersiniz. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Sağlıkla kalın, mutlu olun” diye konuştu.

Eğitim faaliyetlerinin meyvelerini toplamanın mezuniyet törenlerini düzenlemekle olduğunu ifade eden MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Gümüş, “Bu mezuniyet törenlerinde o ülkenin iş gücüne katacağınız nitelikli insan sayısını artırma gibi bir göreviniz vardır. Bugün ülkemize baktığımızda, dünyadaki gelişmiş ya da gelişmekte olan insan güçleri içinde çok da kötü bir yerde değiliz. Hatta şunu söyleyebiliriz ki OECD ülkeleri arasında Türkiye’nin son 15 yıl içerisinde yapmış olduğu yatırımlar, ortalama olarak OECD ülkelerinin yıllık yapmış olduğu gayr safi milli hasılanın çok üstündendir. Buna yapılan hastaneler, yetişmiş insan gücü, hekim sayısı, hemşire sayısı olarak her birimiz şahit olmaktayız. Bu insan gücünü aynı süratte artırmaya devam ederseniz, bir süre sonra yolun sonuna gelmeye başlarsınız. Şu an için ülkemizde belli sayıda bir hekim açığı var. Ancak, bugünkü hekim yetiştirme politikamız bu hızda devam ederse, Türkiye’nin kuruluşunun yüzüncü yılında, yani 2024 yılında hekim fazlası olmaya başlayacak. Yine aynı şekilde sağlık bilimleri fakültelerine veya hemşirelik yüksekokullarına aynı sayıda öğrenci almaya devam edersek, mezun etmiş olduğunuz hemşire sayısı 2023 yılında fazla olmaya başlayacak. Yani bu nitelikli insan gücüne iş veremeyecek duruma gelebilirsiniz. Üniversiteler nitelikli insan gücünü artırırken, ülkeyi yönetenler de bu nitelikli insan gücünün planlamasını son derece iyi yapmak zorundadır” dedi.

Prof. Dr. Bilal Gümüş; hemşire, ebe, sosyal hizmet uzmanı ve fizyoterapist olarak mezun olan öğrencilerin her birinin sağlık sektörünün önemli bir halkasını teşkil edeceğini ifade ederek, “Özellikle hemşire adaylarının bilmesi gereken şeyler var. Nitelikli olarak değişen ve hızla ilerleyen sağlık sektörü içinde, kendilerinin tercih edilebilir olarak bulunmalarını istiyorlarsa, her zaman için kendilerini yenilemek zorundalar. Hemşire her zaman gülümsemelidir. Eğer siz hastanın odasına girdiğinizde, bu gülümsemeyi yapamıyorsanız o zaman bu mesleği seçmeyin.  Bir ebe, kendisi anne değilse bile bir annenin vereceği sevgiyi, şefkati bebeğe verebilmek zorundadır. Çünkü o, bir cana bir can daha katacak olan bir mesleği ifa edecek. Bir sosyal hizmet uzmanı; eğer yeri geldiğinde bir anne, babanın veya evladın yerini alamıyorsa, sosyal hizmet uzmanlığının bir tarafı eksik kalmış demektir. Bir fizyoterapistimiz, gerekli olan tıbbi müdahaleyi veya egzersiz tedavisini en iyi şekilde yapamıyorsa ya da bundan yüksünmeye başlıyorsa, o zaman ben burada bir hekim olarak o mesleği yapmamasını önermek zorundayım. Mezunlarımızın görevlerini canla başla yapacaklarına, meslek andının şartlarına uyarak yerine getireceklerine inanıyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Bilal Gümüş, “Sevgili mezunlar, aynı zamanda bu devletin milli ve manevi değerlerine sahip çıkın. Çünkü bu devlet öyle kolaylıkla kurulmadı. Hâlihazırda devletin üzerinde oynanmak istenen oyunlar var. Bunların her zaman farkında, bilincinde olarak mesleğinizi yapın ve her zaman duyarlı, iyi ve dürüst olmaya özen gösterin. Hepinizin yolu, bahtı açık olsun” dedi.

Mezuniyet Töreni, MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesini birincilikle bitiren Ayşe Yıldırım, ikinci Oya Ermenç, üçüncü Gülistan Kutlu ve bölümler bazında dereceye girenlere ödül ve başarı belgelerinin takdim edilmesinin ardından, MCBÜ Sağlık Bilimleri Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Dilek Çiçen tarafından Hemşirelik Meslek Andı’nın okunması, tüm mezunların mezuniyet belgelerinin verilmesi ve keplerin coşkuyla havaya fırlatılması ile sona erdi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ